Soda oczyszczona to biały proszek o wielu niezwykłych właściwościach. Nasze mamy i babcie stosowały ją niemal do wszystkiego.

Zastosowania sody oczyszczonej

Soda oczyszczona przydaje się w każdym gospodarstwie domowym. Świetnie radzi sobie z tłuszczem, nieprzyjemnymi zapachami i kamieniem, może służyć również do wybielania oraz… farbowania.

Zwykle dostępna jest w małych torebkach, większość z nas korzysta z jednego sposobu jej zastosowania – dodajemy ją do potraw, np. wypieków. Warto jednak zaznaczyć, że soda oczyszczona ma szereg innych zastosowań.

Soda znakomicie sprawdzi się w roli środka na swędzenie, z którym borykamy się po ukąszeniu przez owada. By mogła zadziałać, trzeba zmieszać trochę sody z wodą i powstałą pastą posmarować pożądane miejsce, a następnie spłukać zimną wodą.

Kolejnym ciekawym zastosowaniem sody jest zrobienie kąpieli odprężającej dla zmęczonych nóg. W tym celu należy nalać do miski 3,5 litra wody, dodać 3-4 łyżeczki sody i moczyć nogi w powstałym roztworze.

Świetnie rozprawi się także z brzydkimi zapachami. Odrobina sody w butach rozwiąże problem nieprzyjemnej woni.

To doskonały środek także do zmiękczania warzyw strączkowych, m.in. grochu, soczewicy lub fasoli. Trzeba dodać łyżeczkę sody na litr wody podczas gotowania – i efekt gwarantowany!

W przypadku problemów z brzydkim zapachem w lodówce z pomocą znów przyjdzie biały proszek. Wystarczy nasypać trochę sody do naczynia i wsadzić je do lodówki, a magia zadzieje się sama – soda wchłonie niepożądane zapachy.

Może także świetnie orzeźwić latem – do tradycyjnej lemoniady, czyli wody, soku z cytryny i cukru, dodać pół łyżeczki sody. Dzięki jej dodatkowi kwas cytrynowy zostanie przekształcony w kwas węglowy.

Świetnie sprawdzi się także na zgagę – wystarczy do szklanki wody dodać łyżeczkę białego proszku. Ten środek rozwiąże także problem wzdęć.

Soda może przydać się także jako składnik domowej płukanki na nieświeży oddech. Jedna łyżeczka proszku i ciepła woda to recepta na domowy płyn do płukania, dzięki któremu pozbędziemy się nieładnego zapachu!

Gdy z termosu zacznie brzydko pachnieć, warto sięgnąć po sodę zmieszaną z ciepłą wodą, taką miksturą przepłukać naczynie i wypłukać. Problem rozwiązany!

Soda przydaje się także m.in. do czyszczenia srebra, mycia zębów, nawożenia kwiatów, zmiękczania mięsa czy odświeżania zmywarki oraz piekarnika.

Przypomnij sobie o… JAK BŁYSKAWICZNIE POZBYĆ SIĘ KAMIENIA Z CZAJNIKA. PROSTE I SPRAWDZONE METODY

Jak informował portal Życie: JAK WYHODOWAĆ W DOMU WŁASNE DRZEWKO CYTRYNOWE Z NASIONKA. TO BARDZO ŁATWE

Portal Życie pisał również o… PEWNA DZIEWCZYNA NIE MOGŁA USPOKOIĆ NERWÓW. POSTANOWIŁA SKORZYSTAĆ Z RADY BABCI. OKAZAŁA SIĘ ONA STRZAŁEM W DZIESIĄTKĘ