Kiedyś narzekałam, że za każdym razem, gdy myję rybę, łuski są porozrzucane po całej kuchni, a potem muszę poświęcić pół dnia na sprzątanie. Mój sąsiad tylko się roześmiał, a potem podzielił się ze mną kilkoma sekretami czyszczenia ryb bez bałaganu w kuchni.

Zapamiętaj więc życiowe tricki:

Najłatwiej czyszci się ryby z dużymi łuskami. Aby to zrobić, wystarczy odciąć górną i dolną płetwę, a następnie ostrym nożem oderwać łuski na ogonie i przytrzymać nóż przy głowie. Dzięki temu manewrowi wszystkie łuski zostaną usunięte w jednej warstwie. Za pierwszym razem może się nie udać, jednak metoda jest bardzo skuteczna. Wypróbuj ją kilka razy, by ręce zapamiętały ten ruch, a już nigdy nie będziesz miał problemu z czyszczeniem ryb.

Aby zapobiec rozsypywaniu się łusek po kuchni podczas czyszczenia, ryby można najpierw zamrozić. Wystarczy włożyć je do zamrażarki na pół godziny. Dzięki temu łuski łatwiej się odkleją i nie będą latać we wszystkich kierunkach.

Niektóre gospodynie domowe zalecają radykalnie odwrotną metodę czyszczenia ryb - parzenie wrzącą wodą. Podobnie jak w przypadku drobiu, parzone ryby są łatwiejsze do czyszczenia. Łuski natychmiast opadają i nie rozsypują się po kuchni, jak w przypadku świeżych ryb.

Okoń jest najtrudniejszy do obrania. Faktem jest, że jego łuski są dość małe i praktycznie nie pozostają w tyle za skórą. W takim przypadku okonia najlepiej oczyścić w całości. Aby to zrobić, wykonaj kilka nacięć ostrym nożem na tuszy okonia i usuń łuski wraz ze skórą. Nie ma innego wyjścia.

Często gospodynie domowe używają do czyszczenia ryb tarki lub obieraczek do warzyw. Niektórzy robią nawet własne skalery do ryb, używając nakrętek do piwa. Aby to zrobić, wystarczy przykleić trzy skórki do małego drewnianego klocka i wyczyścić nimi rybę.

Niezależnie od wybranej metody najważniejsze jest to, aby narzędzie było odpowiednio ostre. Dzięki temu łuski zostaną usunięte szybciej i łatwiej.

Jakie znasz metody czyszczenia ryb? Podziel się nimi w komentarzach.

To też może cię zainteresować: Niepokojąca zbieżność wizji ojca Pio i śląskiej wizjonerki. Kiedy nadejdą dni ciemności? Czy czeka nas nieuchronny koniec wszystkiego

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Irana Santor przez lata milczał o tych traumatycznych wydarzeniach. Wreszcie zdecydowała się opowiedzieć, co ją spotkało

O tym się mówi w Polsce: Zła wiadomość dla miłośników bardzo popularnej przyprawy. Sanepid wycofał partię jednej z nich. Co znaleziono w jej składzie