Istnieje tak wiele różnych gatunków paproci, że do każdego należy podejść indywidualnie, aby w pełni zrozumieć jego cechy i potrzeby kulturowe. Niektóre są gigantycznymi roślinami podobnymi do drzew, podczas gdy inne rzadko rosną powyżej dwóch i pół metra.

Nie są wymagające, ale należy poznać potrzeby konkretnego gatunku

Najbardziej odpowiednie do wzrostu kwiatu paproci są zacienione warunki, ale kilka najlepiej rośnie w prawie pełnym słońcu. Niektóre lubią suchą glebę, podczas gdy większość musi być stale wilgotna. Jest jednak kilka typowych rzeczy, które warto wiedzieć, jeśli chcesz hodować paprocie w swoim ogrodzie lub domu.

Jak uprawiać paprocie i jak przywrócić im dobrą kondycję

Większość popularnych odmian paproci do ogrodu należy sadzić w miejscach półcienistych, na glebach żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych. Odstępy powinny zależeć od rodzaju paproci – niektóre tworzą matę i szybko rozprzestrzenią się, aby pokryć obszar, podczas gdy inne są samowystarczalne i mogą być używane jako rośliny przykładowe wśród mieszanych nasadzeń.

Jedyną praktyczną zasadą uprawy paproci jest utrzymywanie ich wilgotnych – to znaczy większości odmian. Wiele paproci jest tak łatwych w uprawie, że mogą stać się uciążliwe, rozprzestrzeniając się tam, gdzie ich nie chcesz, chyba że będziesz ich nadzorować. Liście można pozostawić na miejscu, aby chronić korony na zimę, ale wiosną należy je oczyścić.

Większość paproci nie ma poważnego problemu, z wyjątkiem ślimaków, które mogą żerować na liściach. Zwalczaj je komercyjną przynętą na ślimaki lub ziemią okrzemkową rozsianą po ziemi wokół roślin. Paprocie, które mają zbyt dużo słońca lub rosną na słabej glebie, będą słabe i nie będą się tak intensywnie rozprzestrzeniać. Aby poprawić utraconą witalność paproci, należy zadbać o odżywienie gleby, a także pomóc jej w dojściu do siebie zapobiegając przesuszeniu. Suche liście należy delikatnie usunąć, by dać paproci szansę na regenerację.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Jacek Rozenek znowu zakochany? Kim jest widziana z aktorem piękna brunetka

Zerknij tutaj: Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję w sprawie zakazu handlu w niedziele. Co się zmieni w przepisach