Mszyce to trudne owady do zwalczenia, szczególnie, że lubią żerować na lubianych przez nas i często sadzonych lub wysiewanych roślinach. Są tak żarłoczne, że potrafią zniszczyć najpiękniejsze kwiaty i liście krzewów owocowych. Żerując na roślinach, pochłaniają ogromne ilości odżywczych soków, co sprawia, że ich liście i łodygi obumierają.

Niestety bardzo często mszyce pojawią się nagle i w zupełnie nieoczekiwany sposób, a ich niewielkie rozmiary (mają od 2 do 5 mm) sprawiają, że łatwo je przeoczyć. Problemem jest również bardzo szybko ich rozmnażanie.

Mszyce opanowały ogród lub domowe rośliny? Trzeba działać natychmiast!

Wśród domowych i najpopularniejszych sposobów na mszyce jest mieszanka wody z octem. Nie trzeba przy tym kupować drogich, gotowych preparatów w obawie, że stare babcine sposoby są nieskuteczne. Jak zacząć usuwanie mszyc?

Przede wszystkim, dobrze jest usunąć je mechanicznie – włożyć rękawiczki i zrzuci…ć owady z roślin, Dobrze działa tez wypłukanie. W ogrodzie powinny znaleźć swoje miejsce biedronki i skorki – naturalni wrogowie mszyc. Jak to zrobić? Unikać chemicznych oprysków i stworzyć rabatkę z dzikimi ziołami i trawami. W ogrodzie można z powodzeniem spryskać obficie roślin wężem ogrodowym.

Dobrze sprawdzą się też domowe opryski – mieszkanka wody z octem 1:1, mieszanka sody z wodą i olejem (pół łyżeczki proszku na 100 ml wody i pół łyżeczki oleju), a także bardzo znany wywar z cebuli (75 g cebuli w drobnych kawałkach zalać 10 l wody i gotować przez pół godziny, po czym ostudzić i wlać do spryskiwacza).

Podobnie do wywaru z cebuli zadziała np. wywar z czosnku (20 dag czosnku ugotować w 10 l wody i pozostawić wywar na 24 godziny, po czym użyć). Obu wywarów dobrze jest używać co 2-3 dni przez dłuższy czas.

Dobrze działa również oprysk z mleka z wodą w proporcji 1:1 lub wywar z mniszka lekarskiego (40 dag mniszka na 10 l wody, odwar powstaje przez 3 godziny).

Ważną sprawa jest jednak zapobieganie pojawianiu się mszyc. Jak to zrobić? Serwis Polki radzi, aby dokładne plewić uprawy, sukcesywne usuwać chwastów, zacząć uprawę roślin odstraszających (mięty, czosnku i cebuli), a także pomóc zadomowić się biedronkom, które żywią się mszycami.

Mszyce na liściach ogórka/Youtube @Agrio

Jak informował portal "Życie Polska": 500 PLUS ZMIENI SIĘ W 900 PLUS? DODATKOWE PIENIĄDZE MAJĄ TRAFIĆ DO RODZIN, ALE JEST JEDNO ALE. POJAWIŁY SIĘ ODPOWIEDNIE WYTYCZNE, NA CO MOŻNA JE WYDAĆ

Przypomnij sobie: NAWOŻENIE KWIATÓW LATEM. CO ZROBIĆ, BY KWIATOWE KLOMBY W NASZYM OGRODZIE CIESZYŁY OKO DO PÓŹNEJ JESIENI? GARŚĆ WSKAZÓWEK OD DOŚWIADCZONYCH OGRODNIKÓW

Portal "Życie Polska" pisał również: RODZINA BASI NIESAMOWICIE CIERPI PO STRACIE 19-LATKI. BLISCY MŁODEJ MAMY POSTANOWILI PODZIELIĆ SIĘ PORUSZAJĄCYMI SŁOWAMI. TO OSTATNIE, CO POWIEDZIAŁA

W ostatnich dniach pisaliśmy także o: JOANNA OPOZDA ZASZŁA W CIĄŻĘ? NIEBYWAŁE DONIESIENIA MEDIÓW O NARZECZONEJ ANTKA KRÓLIKOWSKIEGO. AKTORKA PÓJDZIE DO OŁTARZA Z BRZUSZKIEM? ŚLUB NA DNIACH