O spotkaniu z papieżem Franciszkiem Aleksandra Dulkiewicz poinformowała na Twitterze. Prezydent Gdańska opublikowała zdjęcie, na którym widzimy ją witającą się z Ojcem Świętym po audiencji generalnej.

Aleksandra Dulkiewicz wykorzystała tę sytuację nie tylko po, aby uścisnąć dłoń papieżowi, ale zaprosiła go również do odwiedzenia Gdańska. Okazja jest bowiem szczególna, ponieważ Dulkiewicz zaprosiła Ojca Świętego na obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystości odbędą się latem w przyszłym roku.

- Wzruszające spotkanie z papieżem Franciszkiem po audiencji generalnej. Zaproszenie do Gdańska na 40 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych wręczone i przyjęte życzliwie...

Porozumienia Sierpniowe, to 4 porozumienia, które zostały podpisane przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi po wydarzeniach sierpniowych w 1980 roku. Dzięki porozumieniu gdańskiemu możliwe stało się powołanie nowych związków zawodowych, co poskutkowało powstaniem NSZZ „Solidarność”.

Za początek strajków, które przeprowadzono w sierpniu 1980 roku, uważa się dyscyplinarne zwolnienie Anny Walentynowicz, ówczesnej działaczki komunistycznej. Pozbawiono ją stanowiska 8 sierpnia 1980 roku zaledwie pięć miesięcy przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

To wydarzenia doprowadziło do dużego strajku, który rozpoczął się 14 sierpnia 1980 r. Fala strajków przybrała tak bardzo na sile, że komunistyczny rząd zmuszony był do podpisania porozumień z protestującymi. Doprowadziło to do powstania „Solidarności”, co stało się początkiem przemian ustrojowych i upadku systemu komunistycznego w Polsce.

Przypomnij sobie o… SZCZEGÓLNY FINAŁ WOŚP W GDAŃSKU MA UPAMIĘTNIĆ PREZYDENTA PAWŁA ADAMOWICZA. PODANO SZCZEGÓŁY

Jak informował portal Życie: NIESPODZIEWANA ZMIANA W EMERYTURACH, JEST JUŻ PROJEKT USTAWY. ŚWIADCZENIA MOGĄ BYĆ WYŻSZE NAWET O KILKASET ZŁOTYCH

Portal Życie pisał również o… DANIEL OLBRYCHSKI STRACIŁ W WYPADKU ZĘBY. CZY TO KONIEC JEGO KARIERY