Czerwiec — najważniejszy i odpowiedzialny miesiąc w rozwoju czosnku - liście stają się duże, a pod ziemią aktywnie zaczynają się tworzyć cebulki. Terminowe stosowanie nawozów w tym okresie nie tylko zwiększy główki, ale także poprawi ich jakość.

Zimowy czosnek jest uprawiany w połowie miesiąca. Nacisk kładziony jest na nawozy potasowo-fosforowe. Rozcieńczyć w 10 litrach ciepłej wody 1,5 łyżki. l. superfosfat i 200 g przesianego popiołu. Średnie zużycie wynosi 3 litry mieszanki na 1 m2. Nie zapomnij wcześniej wykonać zwykłego podlewania stojącą wodą.

Czosnek wiosenny sadzi się na wiosnę, a nie zimą, więc podaje się go nieco później — bliżej końca czerwca. Istnieją 2 najpopularniejsze opcje:

30 g superfosfatu + 15 g siarczanu potasu + 10 litrów wody;
30 g superfosfatu + 200 g popiołu + 10 l wody.
W obu przypadkach natężenie przepływu powinno wynosić 2 litry gotowego roztworu na 1 m2 powierzchni.

Jeśli nie masz pod ręką superfosfatu, możesz użyć tylko naparu z popiołu (1,5 szklanki przesianego popiołu na 10 litrów wody). Przed użyciem kompozycję wstrzykuje się wstępnie przez 3 godziny. Po deszczu lub podlewaniu popiół można stosować w postaci suchej, podsypując ziemię w pobliżu liści.

Należy zauważyć, że popiół jest uważany za źródło potasu, chociaż zawiera dość dużą ilość fosforu i innych ważnych mikro i makroelementów. Po prostu nie ma azotu w popiele. On nie jest potrzebny. W drugiej połowie czerwca intensywny wzrost liści doprowadzi jedynie do powolnego rozwoju główek czosnku.

Podobnie jak wiele innych upraw, czosnek dobrze reaguje na nawożenie drożdżowe. Rozpuść 100 g drożdży do pieczenia lub 10 g drożdży granulowanych w 10 litrach ciepłej wody, dodaj 2 łyżki granulowanego cukru i zaparzaj przez kilka godzin. Przed użyciem powstały koncentrat rozcieńcza się dalej w czystej stojącej wodzie w proporcji co najmniej 1 do 5.

Ponieważ fermentowane drożdże usuwają potas i wapń z gleby, takie nawożenie zwykle łączy się z zastosowaniem popiołu drzewnego.

I wreszcie — w drugiej połowie miesiąca nie zapomnij odciąć liści na czas!

Jak informował portal „Życie”: BOHATERSKI PIES, KTÓRY PRZEZ KILKA DNI CZUWAŁ PRZY SWOIM ZAGINIONYM 83-LETNIM WŁAŚCICIELU. JAK SKOŃCZYŁA SIĘ TA HISTORIA

Przypomnij sobie: PIWONIA KRZEWIASTA OZDOBI KAŻDY OGRÓD. JAK WŁAŚCIWIE JĄ PIELĘGNOWAĆ, ŻEBY ZACHWYCAŁA PRZEZ LATA

Portal „Życie” pisał również: DOMOWE SPOSOBY NA USUNIĘCIE PRZEBARWIEŃ Z PLASTIKU. MEBLE OGRODOWE I INNE PRZEDMIOTY BĘDĄ LŚNIŁY JAK NOWE, WYSTARCZY KILKA PROSTYCH SKŁADNIKÓW