Plastik to materiał dość trwały, a jednocześnie jeden z tańszych. Właśnie dlatego jest on często wybierany przez posiadaczy balkonów, ogródków i działek – meble ogrodowe z plastiku zazwyczaj nie kosztują zbyt wiele, potrafią wytrzymać wiele lat i łatwo je wyczyścić, a ponadto są bardzo lekkie i łatwe w przenoszeniu.

Problem zaczyna się wtedy, gdy plastik zostanie narażony np. na działanie promieni słonecznych albo substancji, pod wpływem których może zmieniać albo tracić kolor, niekiedy można zaobserwować żółknięcie albo przebarwienia. Jak zlikwidować nieestetyczne przebarwienia?

Jak pozbyć się przebarwień z plastiku?

Słońce sprawia, że plastikowe meble ogrodowe czy inne przedmioty żółkną, mogą też powstać na nich przebarwienia. Co zrobić, by się ich pozbyć? Portal Deccoria.pl zwraca uwagę, że istnieje kilka skutecznych metod.

Jak czyścić przebarwienia plastiku? Źródło: Youtube
Jak czyścić przebarwienia plastiku? Źródło: Youtube

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, kiedy powstały przebarwienia. Jeśli mają one już dłuższy czas – dobrze sprawdzi się utleniacz fryzjerski, tj. nadtlenek wodoru, lub woda utleniona (jednak w tym przypadku należy zwrócić uwagę na fakt, że woda utleniona występuje w niższym stężeniu), oraz lampa UV.

Co dalej? Nałożyć preparat na czyszczoną powierzchnię albo zanurzyć ją w nadtlenku wodoru na kilkanaście minut. Należy bezwzględnie nosić rękawiczki ochronne – w przypadku ich braku grozi nam mocne podrażnienie skóry.

Później pozostaje nałożyć folię spożywczą na przedmiot i naświetlać go lampą UV przez kilka do kilkudziesięciu godzin (zależnie od mocy lampy). Można także wystawić plastikowy przedmiot na słońce zamiast wykonywać naświetlanie.

Jak czyścić przebarwienia plastiku? Źródło: Youtube
Jak czyścić przebarwienia plastiku? Źródło: Youtube

Na przebarwienia zadziała także wybielacz zawierający chlor lub płyn czyszcząco-dezynfekujący do toalet. Wystarczy rozprowadzić je na powierzchni i kilka minut później usunąć, ewentualnie wykonać te czynności kilka razy, jeśli raz nie wystarczy.

Innym sposobem może być także wykorzystanie soku z cytryny – naniesienie go na zabrudzony przedmiot, np. deskę do krojenia. Jeśli brud nie chce zejść, można dodać do soku z cytryny także sól, a następnie szorować powierzchnię.

Z zabrudzeniami poradzą sobie także soda oczyszczona oraz fusy po kawie – należy je połączyć, dolać odrobinę wody i nałożyć na zabrudzoną powierzchnię. Odczekać kilkanaście minut i wypłukać pod zimną wodą.

Jak czyścić przebarwienia plastiku? Źródło: Youtube
Jak czyścić przebarwienia plastiku? Źródło: Youtube

Warto wypróbować także moczenia przez około godzinę w zimnym naparze z herbaty, a następnie umycia np. wodą z płynem do mycia naczyń. Innym sposobem jest wytarcie przebarwień miękką szczoteczką z odrobiną pasty do zębów.

Przypomnij sobie o… KRZYSZTOF JACKOWSKI ZDRADZIŁ, JAK WYGLĄDA ŻYCIE PO ŻYCIU. DLA WIELU BĘDZIE TO DUŻE ZASKOCZENIE

Jak informował portal Życie: SANEPID POSZUKUJE OSÓB, KTÓRE BRAŁY UDZIAŁ W OBCHODACH BOŻEGO CIAŁA. SPRAWA JEST BARDZO POWAŻNA

Portal Życie pisał również o… MAŁOPOLSKA: CORAZ WIĘCEJ OSÓB W SZPITALACH Z POWODU KORONAWIRUSA. SANEPID PODAŁ NOWE DANE