Jak podaje portal „Murator dom”, piwonia krzewiasta cieszy się od wielu lat dużym zainteresowaniem miłośników ogrodów, zwłaszcza tych, utrzymanych w stylu japońskim. Te wyjątkowo piękne rośliny kwitną w maju i czerwcu, a ich kwiaty mogą mieć barwę białą, fioletową, różową, czerwoną, żółtą lub mogą być dwukolorowe.

Warunki do uprawy piwonii krzewiastej

Piwonia krzewiasta preferuje żyzną, próchniczą glebę, która bogata jest w składniki pokarmowe. Roślina nie będzie dobrze rosła w kwaśnej glebie, dlatego za nim ją posadzimy, warto sprawdzić pH. Jeśli gleba będzie miała odczyn kwaśny, należy ją zwapnować

Idealnym stanowiskiem dla piwonii krzewiastej jest miejsce słoneczne, ewentualnie lekko zacienione, zawsze osłonięte od wiatru. Roślina ta potrzebuje dużej ilości wody, nie należy jej sadzić w bliskim sąsiedztwie drzew lub dużych drzew.

Pixabay

Kiedy i w jaki sposób sadzić piwonię krzewiastą

Najlepiej sadzić piwonię krzewiastą na jesień (we wrześniu), co pozwoli jej dobrze ukorzenić się przed zimą. Piwonię wsadzamy do przygotowanego dołka, którego wielkość uzależniona jest od bryły korzeniowej.

Miejsce szczepienia powinno znajdować się na wysokości ok. 10-15 cm nad ziemią. Roślinę należy po wsadzeniu do ziemi obficie podlać, a następnie powierzchnię wokół krzewu wyściółkować.

Pixabay

Pielęgnacja rośliny

Mając piwonię krzewiastą w ogrodzie musimy pamiętać o ich regularnym podlewaniu, szczególnie w czasie kwitnienia rośliny. Wiosną nalży pamiętać o nawozie – najlepiej stosować te organiczne w postaci kompostu. Wystarczy rozłożyć około 2-cm warstwę wokół rośliny i lekko wymieszać z ziemią.

Piwonii krzewiastej nie trzeba przycinać. Wiosną musimy pamiętać tylko o tym, aby usunąć suche i martwe pędy. Pamiętajmy również o usuwaniu zeschłych kwiatów. Na zimę nie musimy zwykle ich okrywać, bo dobrze znoszą zimy w naszym klimacie. Okrycia ziemią wymagają jedynie młode rośliny w chłodniejszych obszarach kraju.

Pixabay

Jak podoba się wam piwonia krzewiasta?

To też może cię zainteresować: Pleśń zaatakowała Twoje rośliny? Zobacz jak się z nią uporać

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Najlepsze naturalne sposoby na pozbycie się mrówek z domu i ogrodu. To naprawdę działa

O tym się mówi: Już od lipca wchodzi w życie zmiana dla osób, które korzystają z węgla do ogrzewania domu. Powinni się z tym zapoznać