Pleśń bardzo często i niespodziewanie pojawia się na ziemi doniczkowej, w której rosną nasze rośliny. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Niezbędna jest pielęgnacja roślin

Rośliny uprawiane zarówno w domu jak i na balkonie czy tarasie wymagają od nas wiele uwagi. Dostarczenie im niezbędnych do życia składników nie zawsze jest banalnie proste.

Często na powierzchni ziemi doniczkowej możemy zobaczyć biały nalot. Nie ma wątpliwości, że jest to pleśń. Jak się z nią uporać?

Jak zauważa portal tipy.interia.pl pleśń może bardzo negatywnie wpływać na rozwój rośliny, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jej obumarcia. Są jednak sposoby, aby zapobiec takim skutkom.

Idealnymi warunkami do rozwoju pleśni jest duża wilgotność podłoża, czemu służy nadmierne podlewanie rośliny. Pleśń może pojawić się także wtedy, kiedy pomieszczenie, w którym znajdują się rośliny nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji czy też dostępu światła i odpowiedniej temperatury.

Skuteczne sposoby w walce z pleśnią

Pierwszym i najważniejszym sposobem aby zapobiegać pleśni jest unikanie nadmiernego podlewania roślin. Pamiętajmy, aby nawadniać roślinę dopiero wtedy, kiedy zewnętrzna powierzchnia jej ziemi jest sucha.

Ważne jest także to, aby rośliny znajdowały się w doniczkach, które mają zapewniony odpływ wody.

Nasze rośliny powinniśmy także umieścić w miejscu, w który możliwe jest wietrzenie pomieszczenia oraz odpowiedni dla danej rośliny dostęp do promieni słonecznych.

Aby skutecznie zadbać o nasze rośliny powinniśmy także umieszczać kwiaty w odpowiednich odstępach od siebie oraz umieszczać je w wartościowym i bardzo dobrym jakościowo podłożu. Nie powinno być ono zbyt ciężkie oraz gliniaste.

Jeśli jednak mimo takich zabiegów zauważymy pleśń na doniczkach pierwszym ratunkiem jest użycie środka grzybobójczego, którym należy spryskać ziemię w doniczkach.

Natomiast jeśli nie chcemy używać chemicznych środków przeciwko pleśni, możemy samodzielnie przygotować naturalne środki do zwalczania tych grzybów. Wystarczy przygotować wywar z pokrzywy, cebuli lub też czosnku.

Skuteczne okazuje się także oprószenie pleśni znajdującej się w doniczce cynamonem. Przyprawa ta wykazuje właściwości zwalczające grzybice i bakterie.

Przypomnij sobie o… CZY KONWALIE SĄ NIEBEZPIECZNE? LEKARZE PRZEKAZUJĄ WAŻNĄ INFORMACJĘ, KTÓRA MOŻE WPŁYNĄĆ NA TWOJE ZDROWIE

Jak informował portal Życie: IMGW OSTRZEGA: GWAŁTOWNA ZMIANA POGODY JUŻ DZIŚ. GDZIE I KIEDY TRZEBA SPODZIEWAĆ SIĘ PRZEŁOMU

Portal Życie pisał również o… SEZON NA KLESZCZE W PEŁNI. FAKTY I MITY, O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ, JEŚLI MAMY Z NIMI KONTAKT