Powszechne przekonanie, że by uniknąć kleszczy wystarczy nie chodzić do lasu trzeba wsadzić między bajki. Dziś te niebezpieczne dla naszego zdrowia pajęczaki są już niemal wszędzie – w parkach, zieleńcach, nad wodą, w dużych miastach i na wsiach. Warto pamiętać, że ich wzgryzienie się w naszą skórę jest praktycznie bezbolesne, a żywią się naszą krwią.

Fakty o kleszczach, które powinniśmy znać

Przede wszystkim to fakt, że są aktywne bardzo długo – od marca-kwietnia aż do listopada, a w obecnych czasach żerują nawet zimą. Warto zatem zabezpieczać się przed nimi cały czas. Ich pora aktywności to ranek od 8 do 12 i popołudnie między 16 i 17, a także po zmroku. Warto również pamiętać, że nie we wszystkich regionach Polski kleszcze są bardzo aktywne. Najbardziej narażeni na ich działalność są mieszkańcy Warmii, Mazur, Suwalszczyzny i Mazowsza.

źródło: youtube.com

Jak groźne jest ugryzienie kleszcze?

Oprócz tego, że bezbolesne, bo w trakcie wpijania się w naszą skórę wypuszcza substancje znieczulające to niezwykle niebezpieczne. Czym możemy zarazić się od kleszcza? Przede wszystkim, boreliozą, kleszczowym zapaleniem mózgu, jersiniozą, anaplazmozą, babeszjozą czy riketsjozą. Co trzeci kleszcz może przenosić boreliozę w Polsce!

Warto wiedzieć, że borelioza jest bardzo częste w obecnych czasach schorzenie, ma nawet podtyp jak neuroborelioza. Jeśli mamy podejrzenie, że zachorowaliśmy to wśród objawów pojawiają się: uczucie zmęczenia, problemy ze snem, zmęczenie, bóle mięśni, bóle głowy, szumy uszne, zaburzenia wzroku, pieczenie oczu, arytmia serca, depresja. zaburzenia neurologiczne.

Jak pozbyć się kleszcza?

Przede wszystkim, nie wolno smarować go tłuszczem – masłem, wazeliną, olejem, kremem, smalcem, bo zwymiotuje i wszystkie substancje zakaźne trafią wprost do naszej krwi. Usuwając pasożyta ze skóry nie wolno go wykręcać, a powoli i ostrożnie wyrwać. Jeśli brakuje nam odwagi warto wybrać się do lekarza, który go usunie i wyśle na badania obecności prątków Borelli.

źródło: youtube.com

Naturalne sposoby na odstraszanie

Przede wszystkim kleszcze nie znoszą wielu pospolitych ziół, z wrotyczem na czele. Warto zastosować naturalne repelenty w postaci wywarów z wrotyczu, tataraku, czeremchy zwyczajnej, kocimiętki, cebuli czy rośliny zwanej clematis. Można nim psikać nasza skórę, ale warto również zrosić trawniki, krzewy i drzewa w naszym ogrodzie.

Przypomnij sobie o… JAROSŁAW BIENIUK WRÓCIŁ DO SWOJEJ BYŁEJ PARTNERKI? WSPÓLNIE ZAPOZOWALI NA RODZINNEJ FOTOGRAFII

Jak informował portal Życie: UFO BYŁO DOBRZE ZNANE LUDZIOM JUŻ W STAROŻYTNOŚCI? PRZEDSTAWIAMY NIEWIARYGODNE DZIEŁA SZTUKI, KTÓRE MOGĄ POTWIERDZAĆ TĘ TEZĘ

Portal "Życie" informował o: METODA, KTÓRA ODMIENI UPRAWĘ TRUSKAWEK. POZWOLI POSIADACZOM MAŁYCH OGRÓDKÓW NA ZEBRANIE WIELKICH PLONÓW