Kleszcze to zmora wszystkich amatorów spacerów po lasach oraz łąkach. Na ich temat krąży wiele mitów. Najpopularniejszym z nich jest ten, według którego występują jedynie wiosną i latem. Nic bardziej mylnego.

Kleszcza można spotkać na swojej drodze przez większą część roku. Te pajęczaki stają się aktywne, kiedy temperatura ziemi wynosi powyżej 5 stopni Celsjusza. Najbardziej lubią wilgotne, zacienione, bogate w roślinność tereny. Zdarza się jednak, że spotkamy je także w parku, ogrodzie, na miejskim trawniku czy działce.

Ich źródłem pożywienia jest krew ofiar – zwierząt lub ludzi. Ukąszenie kleszcza może nieść za sobą ogromne konsekwencje – w ślinie tych pajęczaków mogą znajdować się wirusy powodujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmozę, babeszjozę czy boreliozę.

Kleszcz. Źródło: tokfm.pl
Kleszcz. Źródło: tokfm.pl
Kleszcz. Źródło: tokfm.pl

Jak chronić się przed kleszczami?

Lekarze podpowiadają, co zrobić, by nie narażać się na ukąszenie kleszcza. Najprostszym sposobem na zabezpieczenie się przed tym pajęczakiem jest założenie odpowiednich ubrań – długich spodni, bluz lub bluzek z długimi rękawami, kapelusza, długich skarpetek i pełnego obuwia.

Ze względu na miejsca bytowania kleszczy – zazwyczaj są to zarośla i trawy – największej ochrony wymagają kolana, łydki oraz stopy.

Warto zaopatrzyć się w także specjalny preparat, który będzie je odstraszał. Przydatne mogą się okazać np. środki, które rozpyla się na ciele przed wyjściem z domu. Zazwyczaj działają przez około 4-6 godzin.

Zaraz po powrocie ze spaceru powinno się obejrzeć całe ciało – możliwe, że znajdziemy na nim kleszcze, które jeszcze nie zdążyły się wczepić w skórę lub takie, które niedawno nas ukłuły. Możemy tego nie poczuć, gdyż pajęczaki te uwalniają do organizmu żywiciela substancje znieczulające.

Kleszcz. Źródło: medonet.pl
Kleszcz. Źródło: medonet.pl
Kleszcz. Źródło: medonet.pl

Najczęściej mogą ukrywać się w pobliżu najdelikatniejszych miejsc na skórze – pach i pachwin, zgięć łokciowych oraz kolanowych, a także za uszami i na skórze głowy.

Jeśli znajdziemy kleszcza – należy niezwłocznie go usunąć. O tym, jak to zrobić, pisaliśmy w tym artykule.

Przypomnij sobie o… EVA MINGE POKAZAŁA ARCHIWALNE ZDJĘCIA Z MŁODOŚCI. CIĘŻKO UWIERZYĆ, ŻE MOGŁA TAK WYGLĄDAĆ

Jak informował portal Życie: KOT, KTÓRY PRZESZEDŁ DWA TYSIĄCE KILOMETRÓW. ODNALAZŁ SIĘ PO 5 LATACH. JAK TO SIĘ STAŁO

Portal Życie pisał również o… KASIA KOWALSKA ODNIOSŁA SIĘ DO OSTATNICH WYDARZEŃ ZAMIESZCZAJĄC W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH WYMOWNE ZDJĘCIE