Kleszcze są zmorą każdego, kto uwielbia spacery po lasach i łąkach. Na ich temat krąży wiele mitów. Najpopularniejszym z nich jest ten, według którego występują jedynie wiosną i latem. Nic bardziej mylnego.

Kleszcza można spotkać na swojej drodze przez większą część roku. Właśnie dlatego warto wiedzieć, co zrobić, by się przed nim chronić, oraz jak zachowywać się, jeśli zostaniemy ukąszeni.

Jak unikać kleszczy?

Kleszcze stają się aktywne, kiedy temperatura ziemi wynosi powyżej 5 stopni Celsjusza. Najbardziej lubią wilgotne, zacienione, bogate w roślinność tereny. Zdarza się jednak, że spotkamy je także w parku, ogrodzie, na miejskim trawniku czy działce.

Kleszcz. Źródło: zbadajkleszcza.pl
Kleszcz. Źródło: zbadajkleszcza.pl
Kleszcz. Źródło: zbadajkleszcza.pl

Te pajęczaki żywią się krwią swoich ofiar – ludzi lub zwierząt. Ich ukąszenie może doprowadzić do poważnych zachorowań, gdyż w ślinie kleszczy mogą znajdować się wirusy. Choroby, które przenoszą, to m.in. babeszjoza, borelioza, anaplazmoza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

By odstraszyć kleszcze, warto zaopatrzyć się w specjalny preparat, który będzie je odstraszał. Przydatne mogą się okazać np. środki, które rozpyla się na ciele przed wyjściem z domu. Zazwyczaj działają przez około 4-6 godzin.

Co zrobić, gdy kleszcz nas ukąsi?

Jeśli zauważymy u siebie kleszcza, najlepiej jest niezwłocznie skorzystać ze środka, który „zamraża” kleszcza. Dzięki temu nasz nieproszony gość będzie łatwiejszy do usunięcia.

Kleszcz. Źródło: medonet.pl
Kleszcz. Źródło: medonet.pl
Kleszcz. Źródło: medonet.pl

Najlepiej jest użyć do tego pęsety. W przypadku wyciągnięcia kleszcza bez jego zamrożenia może okazać się, że pajęczak razem ze śliną przemyci do naszego organizmu wydzielinę, w której znajdują się wirusy, a stąd już prosta droga do zachorowania na którąś z chorób odkleszczowych.

Zaraz po wyjęciu kleszcza należy zdezynfekować miejsce na skórze, a także pęsetę. W przypadku, gdy zauważymy u siebie rumień, istnieje prawdopodobieństwo, że zostaliśmy zarażeni jeszcze przed usunięciem kleszcza – wtedy trzeba udać się do lekarza.

Przypomnij sobie o… RADEK MAJDAN CIESZY SIĘ NA WSPÓLNY PORÓD Z ŻONĄ. NAZYWA JĄ PRZY TYM BARDZO PIESZCZOTLIWIE, JAK

Jak informował portal Życie: ANNA PUŚLECKA JEST NIEULECZALNIE CHORA. OPOWIEDZIAŁA O PROBLEMACH POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA W TYCH TRUDNYCH CZASACH

Portal Życie pisał również o… NAJBARDZIEJ POSZUKIWANE ZAWODY W CZASIE KRYZYSU. BRANŻE, W KTÓRYCH CAŁY CZAS POTRZEBNI SĄ PRACOWNICY