Mogłoby się wydawać, że pandemia koronawirusa rozłożyła światową gospodarkę na łopatki – kolejne branże mają coraz większe problemy kadrowe i finansowe, część z nich nie może w ogóle funkcjonować ze względu na obostrzenia lub sytuację. W tych trudnych czasach wiele osób straciło pracę i często obawia się, co będzie dalej – w końcu pandemia nie minie za kilka dni, a niektórzy zostali bez środków do życia i żadnej pomocy ze strony najbliższych.

Właśnie takie osoby z niepokojem obserwują rynek pracy. Wydawałoby się, że to sytuacja patowa, jednak warto zauważyć, że niektóre branże nie tylko nie odnotowują strat, ale nawet są w stanie się rozwijać i potrzebują rąk do pracy.

Branże, w których warto szukać pracy w 2020 roku

Tam, gdzie pracownicy nie są tak bardzo potrzebni, a pracodawcy narzekają na spore problemy, często wstrzymano rekrutację – w trosce o bezpieczeństwo oraz interesy firmy. Jednak są branże, gdzie każde ręce do pracy są na wagę złota, a właściciele firm aktywnie poszukują kolejnych ochotników.

Poszukiwane zawody. Źródło: opolskie.pl
Poszukiwane zawody. Źródło: opolskie.pl
Poszukiwane zawody. Źródło: opolskie.pl

Pierwszą z takich branż jest personel medyczny do opieki nad chorymi – trzeba wziąć jednak pod uwagę fakt, że biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną, to zawód niosący za sobą duże ryzyko.

Pożądani są również magazynierzy, ponieważ społeczeństwo w dużej mierze korzysta z zakupów online, by oszczędzić sobie wychodzenia z domu. Przydatni są także ci, którzy pakują zamówienia.

Nie może zabraknąć także pracowników budowlanych – ci, którzy nie zdecydowali się na samodzielny remont i wolą znaleźć fachowców, nierzadko mają z tym problem ze względu na duży popyt na takie usługi.

Łatwo znaleźć również pracę przy linii produkcyjnej leków lub środków dezynfekujących. Ludzie kupują te produkty na potęgę, przez co fabryki muszą zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie.

Kolejnym dobrym kierunkiem przy szukaniu pracy jest sprzedaż. Ekspedienci są potrzebni, gdyż ludzie muszą robić codzienne, potrzebne im zakupy. Potrzebni są również sklepowi magazynierzy oraz osoby wykładające towar na półkach, a także tzw. order pickerzy – ci, którzy pakują zamówienia internetowe ze sklepowych półek.

Poszukiwane zawody. Źródło: wyborcza.pl
Poszukiwane zawody. Źródło: wyborcza.pl
Poszukiwane zawody. Źródło: wyborcza.pl

Potrzebni są również kurierzy, którzy mają znacznie więcej pracy w okresie pandemii, oraz kierowcy samochodów dostawczych i ciężarowych.

Można spróbować swoich sił również jako korepetytor. Ze względu na przełożone matury i egzaminy ósmoklasistów młodzież wciąż szuka osób, które pomogą w przygotowaniu, a korepetycje można prowadzić również w bezpiecznej formie online.

Przypomnij sobie o… 86-LETNI DZIADEK NAUCZYŁ SIĘ ROBIĆ NA DRUTACH, ŻEBY WYKONYWAĆ CZAPKI DLA WCZEŚNIAKÓW