Truskawki są jednymi z najpopularniejszych owoców w Polsce. Chętnie sięgamy po nie wtedy, gdy nadchodzi sezon, kupując całe koszyczki, a także poza sezonem – korzystając z mrożonek.

Część Polaków posiada ogromne uprawy truskawek, inni hodują je specjalnie do własnego spożycia w ogródku, a jeszcze inni nie decydują się na własne uprawy – czasami ze względu na brak czasu, niekiedy chodzi o finanse, w jeszcze innym przypadku – o brak miejsca.

Sposoby na sadzenie truskawek

Wydawałoby się, że truskawki zajmują sporo miejsca, jednak jak pokazuje doświadczenie osób, które je uprawiają – może być zgoła inaczej. Jak wygląda kwestia sadzenia tych owoców?

Truskawki. Źródło: sadzonkitruskawek.pl
Truskawki. Źródło: sadzonkitruskawek.pl
Truskawki. Źródło: sadzonkitruskawek.pl

Są trzy podstawowe metody sadzenia truskawek. Pierwsza to sadzenie na podniesionych zagonach, dzięki czemu owoce mogą rosnąć również poza sezonem; w tym przypadku można liczyć na max. 100 tysięcy sztuk na 1 hektarze.

Druga metoda to uprawa rzędowa – najczęściej spotykana. Truskawki są sadzone w równych odstępach między rzędami, zazwyczaj zmieści się ok. 40 tysięcy sztuk na 1 hektarze.

Trzecia – uprawa rzędowo-pasowa w gruncie – stosowana jest wtedy, gdy zależy nam na przyspieszonym zbiorze odmian deserowych truskawek. Zależnie od wariantu na 1 hektarze można posadzić od 58 tysięcy sztuk do nawet 67 tysięcy sztuk.

Jednak co zrobić, gdy do dyspozycji mamy nie całe pole, a niewielki kawałek ziemi? Rozwiązanie jest bardzo proste – dzięki temu sposobowi możemy mieć własne truskawki do prywatnego spożywania!

Truskawki. Źródło: fajnyogrod.pl
Truskawki. Źródło: fajnyogrod.pl
Truskawki. Źródło: fajnyogrod.pl

Wystarczy rura PCV, beczka albo rynna. Przedstawimy metodę uprawy na rurze. Nic prostszego – najpierw zrobić w niej otwory, następnie postawić rurę w pionie (przymocować na stelażu), a później w otworach zasadzić truskawki.

Ważne, by do środka nasypać ziemi. Dół rury również powinien stać w ziemi lub donicy.

Jest to tzw. uprawa pionowa, która pozwoli nam na wyhodowanie sporych zbiorów nawet na niewielkiej przestrzeni.

Sposób na sadzenie truskawek. Źródło: spryciarze.pl
Sposób na sadzenie truskawek. Źródło: spryciarze.pl
Sposób na sadzenie truskawek. Źródło: spryciarze.pl

Przypomnij sobie o… U PRACOWNIKA POCZTY WYKRYTO KORONAWIRUSA. ODDZIAŁ MUSIAŁ ZOSTAĆ ZAMKNIĘTY

Jak informował portal Życie: MINISTER ŁUKASZ SZUMOWSKI ZAJĄŁ STANOWISKO W SPRAWIE WYBORÓW KORESPONDENCYJNYCH. TEGO SIĘ NIE SPODZIEWALIŚMY

Portal Życie pisał również o… JUŻ DZIŚ WSZYSTKO SIĘ WYJAŚNI. KIEDY ZOSTANĄ OGŁOSZONE WAŻNE DECYZJE RZĄDU I CZEGO BĘDĄ DOTYCZYŁY