Coraz częściej sięgamy po produkty sygnowane znakiem bio i eco. To właśnie nimi najczęściej sugerujemy się przy wyborze owoców i warzyw. Niestety, czasem same znaki nie wystarczą. Jak się okazuje, wiele owoców i warzyw jest zanieczyszczonych.

Naukowcy postanowili przedabać skład owoców i warzyw

Nad problemem zanieczyszczeń w warzywach i owocach pochylili się badacze z Environmental Working Group. Naukowcy przeprowadzili badania na łatwo dostępnych, sklepowych produktach, które przebadali pod kontem zanieczyszczeń. Wyniki ich badan okazały się zaskakujące.

Większość sklepowych owoców i warzyw zawdzięcza swój idealny wygląd chemikaliom. To właśnie poprzez pryskanie i nawożenie tych produktów, stają się one dla nas atrakcyjne wizualnie i chętniej po nie sięgamy. Niestety, nie ma to pozytywnego wypływu na nasze zdrowie. O czym wiec powinniśmy pamiętać przy wyborze najlepszych i najzdrowszych produktów?

Przebadano aż 35 tysięcy próbek

Zgodnie z badaniami amerykańskiej organizacji pozarządowej Environmental Working Group, która zdecydowała się przebadać blisko 35 tysięcy próbek owoców i warzyw, możemy wyróżnić dwie grupy produktów. Pierwsza z nich to ta, w której znajdują się zdrowe i niezanieczyszczone owoce i warzywa, a druga to ta, w której znajdują się owoce i warzywa, których powinniśmy unikać ze względu na dużą zawartość chemikaliów.

Grupa pierwsza: produkty, które mają w swoim składzie najmniej składników chemicznych:

Ananas, Awokado, Bakłażan, Brokuł, Cebula, Groszek cukrowy mrożony, Kalafior, Kapusta, Kiwi, Mango, Papaja, Słodka kukurydza, Szparagi.

Grupa druga: produkty, w których wykryto znaczną ilość szkodliwych substancji:

Brzoskwinie, Gruszki, Jabłka, Nektarynki, Papryka, Pomidory, Seler naciowy, Szpinak, Truskawki, Winogrona, Wiśnie, Ziemniaki.

Produkty znajdujące się w grupie najbardziej zanieczyszczonych są produktami po które najczęściej sięgają Polacy. Z tego powodu powinniśmy sięgać po produkty pochodzące ze sprawdzonego źródła. Na szczęście, większość z nich możliwa jest do wyhodowania samemu. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także ogromny pozytywny zastrzyk dla naszego organizmu.

Warto sobie przypomnieć...TEN OWOC PODBIJA POLSKIE MARKETY. JAK JEŚĆ KAKI I GDZIE GO KUPIĆ? MA ZASKAKUJĄCE WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE