Choć w dzisiejszych czasach można je kupić przez cały rok, mandarynki są w Polsce jednym z symboli świąt Bożego Narodzenia. To właśnie w tym okresie najczęściej goszczą na polskich stołach jako pyszna przekąska i zdrowy dodatek do posiłków.

Po mandarynki najchętniej sięgają dzieci, ponieważ słodki przysmak idealnie trafia w ich gust. Jednak nawet dorośli nie przejdą obojętnie obok tego pysznego owocu!

Cenimy go nie tylko za smak, ale też za wygodę – mandarynkę można wrzucić do torebki i zabrać ze sobą jako szybką przekąskę do pracy czy w podróż. Jej zapach roznosi się dookoła i sprawia, że każdemu cieknie ślinka.

Pyszne i zdrowe

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że mandarynki mają dużo zdrowotnych właściwości. Jako cytrusy zawierają m.in. sporą dawkę witaminy C oraz witaminy A.

Pierwsza z nich pomaga wzmacniać odporność, chroni przed infekcjami i wymiata z organizmu wolne rodniki. Z kolei druga wzmacnia zęby i kości oraz chroni skórę przed promieniami UV.

Wystarczy tylko kilka mandarynek dziennie, by zaspokoić zapotrzebowanie dorosłego człowieka na te witaminy. Naukowcy udowodnili także, że mandarynki zawierają wyjątkową substancję – nobiletynę. To właśnie ona pomaga zapobiegać cukrzycy i miażdżycy oraz wspomaga walkę z otyłością.

Regularne jedzenie mandarynek wspiera organizm również w usuwaniu toksyn. To zbawienne działanie zawdzięczamy zawartym w tych owocach kwasom – cytrynowym i jabłkowym.

Choć są bardzo zdrowe, niestety mogą nam również poważnie zaszkodzić. Wszystko dlatego, że jemy je w nieprawidłowy sposób…

Okazuje się, że przy obieraniu mandarynek popełniamy pewien podstawowy błąd. W ten sposób możemy wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku.

Większość z nas wychodzi z założenia, że przy owocach, które obieramy ze skórki, mycie jest niepotrzebne. Tymczasem takie myślenie to błąd, który może nas kosztować zdrowie. Na skórce mandarynek mogą znajdować się bowiem groźne zanieczyszczenia.

Mandarynki przebywają bardzo długą drogę, by trafić do polskich domów. Owoce zbierane są najczęściej w Hiszpanii oraz Portugalii, a do skrzynek transportowych trafiają jeszcze niedojrzałe.

By zabezpieczyć mandarynki na czas podróży, owoce pokrywane są specjalnym preparatem. Zazwyczaj używany jest do tego wosk pszczeli, jednak w skład mieszanki mogą wejść również inne substancje.

Choć kontakt z nimi może wywoływać u ludzi reakcje alergiczne lub nawet stany zapalne, jednak są to substancje naturalne i stosunkowo niegroźne dla człowieka.

Niestety na czas długiego transportu mandarynki są pryskane również środkami owadobójczymi. Większość z nich zawiera w swoim składzie substancje, które mogą działać rakotwórczo. Naukowcy dowiedli także, że część z nich może negatywnie wpływać na płodność i uszkadzać układ nerwowy.

Aby ustrzec się przed kontaktem ze szkodliwymi czynnikami, przed obraniem mandarynki należy ją wcześniej dokładnie wyszorować. Najlepiej użyć do tego szczotki, płynu do mycia naczyń oraz gorącej wody.

W przeciwnym razie podczas obierania możemy na swoich palcach przenieść na owoc substancje, które nigdy nie powinny trafić do naszego organizmu.

Na portalu "Życie" dowiesz się również... PIJESZ CODZIENNIE KAWĘ? ZRÓB SOBIE KRÓTKĄ PRZERWĘ, A ORGANIZM ZAREAGUJE W NIEWIARYGODNY SPOSÓB

Warto sobie przypomnieć... DOSKONAŁE WEGEBURGERY DO ZROBIENIA JUŻ W 20 MINUT. WARTO WYPRÓBOWAĆ TEN PRZEPIS PLANUJĄC SZYBKĄ I ORYGINALNĄ KOLACJĘ

Portal "Życie" informował także o... JAKI JEST SEKRET WYJĄTKOWO AROMATYCZNEGO ROSOŁU KRÓLEWSKIEGO? DODAJĄC TĘ PRZYPRAWĘ UZYSKASZ UNIKALNY SMAK ROZPIESZCZAJĄCY WSZYSTKIE ZMYSŁY