Mandarynki, choć w większości dostępne przez cały rok, zyskują szczególne znaczenie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Ich charakterystyczny zapach przywołuje najpiękniejsze świąteczne wspomnienia, a wyrazisty smak sprawia, że fanów tych owoców nie brakuje.

Ponadto, mandarynki mają wiele właściwości leczniczych. Zawierają witaminy A i C, przez co są naturalnymi przeciwutleniaczami. Dodatkowo, wspomagają układ odpornościowy oraz hamują działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy starzenia się.

Co więcej, poprawiają wygląd naszej skóry oraz zapobiegają chorobom oczu. A co najważniejsze są smaczne i pięknie pachną.

Okazuje się, że nie tylko wnętrze mandarynek jest wartościowe. Wiele zastosowań ma także ich skórka, którą wielu z nas traktuje jako bezwartościową, przez co często od razu trafia do kosza.

Zanim jednak przejdziemy do zastosowania mandarynkowych skórek, warto pamiętać, aby przed ich użyciem odpowiednio je wyszorować. Dzięki temu pozbędziemy się bakterii oraz konserwantów, którymi mogła zostać spryskiwana.

Jakie zastosowanie ma skórka mandarynki?

Po pierwsze warto zachować skórki po mandarynkach, jeśli ma się problemy z grzybicą stóp. Pocieranie ich skórką poprawi kondycję skóry oraz zapobiegnie nawrotom choroby. Wszystko przez to, że skórka zawiera właściwości antybakteryjne.

Dodatkowo, działa też tonizująco i odświeżająco. Używanie skórek może też wyeliminować problem nadmiernej potliwości stóp. Z kolei, pocieranie pięt może też złuszczać zrogowaciały naskórek.

Aby ten zabieg był skuteczny, warto stosować go dwa razy dziennie przez dwa tygodnie. Po uzyskaniu pierwszych efektów, można ograniczyć stosowanie skórek po madarynkach do 2-3 razy w tygodniu.

Drugim istotnym zastosowaniem skórek po mandarynkach jest zrobienie z nich syropu przeciwkaszlowego. Ztarte na tartce i zasypane cukrem skórki należy odstawić na kilka dni. Po tym czasie, powstały syrop należy przelać do butelki i spożywać w zależności od potrzeby.

Mikstura ma też działanie przeciwbólowe, a co najważniejsze może być stosowana przez dzieci. W końcu to naturalnie przyrządzany lek.

Natomiast, jeśli chodzi o przeziębienie u dorosłych, warto wykorzystać skórki mandarynek do produkcji nalewki. Taki specyfik ma działanie wzmacniające, rozgrzewające oraz łagodzące wszelkie stany zapalne.

Aby przygotować taką nalewkę wystarczy mieć 50g startej skórki i zalać ją ok. 200 ml 40% alkoholu. Zalaną alkoholem skórkę należy odstawić na ok. tydzień. Póżniej nalewka jest już gotowa do spożycia.

Okazuje się, że skórka mandarynki ma także właściwości antynowotworowe. Potwierdził to zespół naukowców z Leicester School of Pharmacy. Z niewielkiej ilości skórki cytrusa można wyekstrahować związek, który może zabijać niektóre komórki nowotworowe.

Salvestrol Q40 to substancja, którą rośliny wykorzystują do odstraszania szkodników.

Warto sobie przypomnieć...ZIELONA CZĘŚĆ ZIEMNIAKA MOŻE MIEĆ NEGATYWNY WPŁYW NA ZDROWIE. ZAWSZE WARTO JĄ WYRZUCAĆ

Portal "Życie" pisał: NIEZWYKŁE DRZEWO O LECZNICZYCH WŁAŚCIWOŚCIACH. TO PRAWDZIWA BOMBA WITAMINOWA

Informował również...ZWRÓĆ UWAGĘ NA SWOJE PAZNOKCIE. ICH WYGLĄD MOŻE ŚWIADCZYĆ O ROZWIJAJĄCEJ SIĘ CHOROBIE