Ziemniaki to najpopularniejsze warzywa w Polsce. W wielu domach każdego dnia, w różnej postaci, pojawiają się na stołach. Wydawać by się mogło, że te warzywa nie mają przed nami żadnych tajemnic. Okazuje się jednak, że jest inaczej.

Chodzi głównie o zielony nalot na skórce ziemniaków. Wielu ludzi zupełnie nie zwraca na to uwagi, po prostu obiera skórkę i wrzuca do garnka. Niestety, jest to duży błąd.

Powodem zielonej skórki są zachodzące, pod wpływem promieni słonecznych, procesy chemiczne w bulwie. Niewłaściwa gleba lub nieodpowiednie przechowywanie ziemniaków sprawia, że pojawiają się solaniny (zielone naloty na skórce).

Solanina jest toksyczną substancją występującą, poza ziemniakami, jeszcze w niedojrzałych pomidorach, czy papryce. Jej działanie, w każdym z tych warzyw może być tak samo szkodliwe.

W przypadku ziemniaków, solanina naturalnie występuje w niewielkich ilościach. Jednak jej gwałtowny wzrot staje się groźny dla zdrowia.

Oznacza to, że kartofel zaczął wydzielać toksyczne substancje. Ważne jest więc, aby podczas obierania wyrzucić zainfekowaną część, gdyż w innym przypadku można za to przepłacić zdrowiem.

Jaki może to mieć wpływ na nasze zdrowie?

Zjedzenie zielonego ziemniaka może wywoływać zatrucia pokarmowe. Wówczas mogą wystąpić nudności, wymioty, biegunki oraz kolki. W skajnych przypadkach może dojść nawet do drgawek, śpiączki, a nawet niewydolności krążenia.

Należy pamiętać, że zdrowe ziemniaki, bogate w potas, magnez i wapń nigdy nie mają zielonego koloru. Nie mamy wątpliwości, że ich spożywanie to samo zdrowie, które w dodatku, odpowiednio przyrządzone, smakuje doskonale.

Warto sobie przypomnieć...PRODUKTY, KTÓRYCH NIE POWINNO SIĘ SPOŻYWAĆ NA CZCZO. MOGĄ SZKODZIĆ, A NAWET POWODOWAĆ POWAŻNE PROBLEMY

Portal "Życie" pisał: JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED SMOGIEM? OTO NAJLEPSZE SPOSOBY

Informował także: ARKTYCZNA ZIMA U NASZYCH SĄSIADÓW. TEMPERATURY SIĘGAJĄ -50 STOPNI