Kiedyś mandarynki były uznawane za owoce niemal luksusowe, były towarem deficytowym w sklepach jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Teraz te owoce są niezwykle popularne.

Choć można je kupić przez cały rok, większość z nas tęskni za smakiem mandarynek zazwyczaj zimą, szczególnie w okresie przedświątecznym, i właśnie wtedy zjadamy ich najwięcej. Okazuje się jednak, że mało kto dobrze przygotowuje je do jedzenia. Tymczasem wystarczy mały błąd, by zaszkodzić zdrowiu!

Każdy wie, że owoce i warzywa powinno się myć przed zjedzeniem. Jednak zakładamy zwykle, że jeśli część z nich obieramy ze skórki, można pominąć mycie. Jest to błędne założenie – zanieczyszczenia, które mogą być obecne na skórce, mogą wywołać alergie.

Zwykle mandarynki są importowane do Polski z Hiszpanii lub Portugalii. Owoce zrywa się wcześnie, a dojrzewają podczas transportu. Są specjalnie zabezpieczane – zazwyczaj miodem pszczelim, woskiem carnauba i szelakiem. Chociaż to naturalny sposób, to jednak kontakt z tymi związkami może wywołać alergie i stany zapalne.

Dodatkowo mandarynki pryska się środkami grzybobójczymi, w większości na bazie imazalilemu i tiabendazolu. To substancje, które mogą być rakotwórcze, a w najgorszym wypadku powodować bezpłodność oraz doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego.

Dlatego właśnie okazuje się, że powinniśmy myć mandarynki – nie przepłukać, a wyszorować je pod gorącą wodą, sięgając również po płyn do mycia naczyń.

Owoce te posiadają dużo witaminy C, co przydaje się w okresie zimowym, by wzmocnić swoją odporność, a także zwalczyć nadmiar wolnych rodników. Dodatkowo mandarynki zawierają witaminę A, ważną dla oczu, skóry, kości oraz zębów, a także witaminy z grupy B, wapń, potas, mangan i magnez.

Służą również tym, którzy mają problem z infekcjami dróg moczowych oraz zaparć, a także zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę i cukrzycę typu II. Mówi się nawet, że potrafią niszczyć komórki, które odpowiadają za część nowotworów – np. raka wątroby.

Warto jeść mandarynki, należy jednak pamiętać o dokładnym umyciu owoców, tak, by nie zaszkodziły naszemu zdrowiu.

Przypomnij sobie o… ROKSANA WĘGIEL UJAWNIŁA KOLEJNY WIELKI TALENT. NASTOLATKA JEST ŚWIETNA NIE TYLKO W ŚPIEWIE

Jak informował portal Życie: NIEPOKOJĄCE DONIESIENIA NAUKOWCÓW : "VAPING ZBIERA ŻNIWO"

Portal Życie pisał również o… ZWRÓĆ UWAGĘ NA SWOJE PAZNOKCIE. ICH WYGLĄD MOŻE ŚWIADCZYĆ O ROZWIJAJĄCEJ SIĘ CHOROBIE