Powszechnie znany jest pozytywny wpływ picia kawy na zdrowie człowieka. Regularne spożywanie czarnego napoju wspomaga pracę mózgu i wątroby, a ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy wpływa pozytywnie również na naszą skórę. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, że nadmiar kawy może nam poważnie zaszkodzić?

Po czym poznać, że przesadzasz z kawą?

Naukowcy podkreślają, że o przesadzaniu z kawą możemy mówić wtedy, gdy pijemy ponad 6 filiżanek kawy dziennie. Bezpieczna dla zdrowia dzienna dawka kofeiny wynosi 400 mg. Warto jednak pamiętać, że większość Polaków pije kawę w kubkach, które mają zdecydowanie większą pojemność niż filiżanki.

Zbyt wysoki poziom kofeiny szybko daje o sobie znać. U nieostrożnego konesera tego napoju mogą pojawić się drgawki, bóle głowy, mdłości oraz uczucie niepokoju.

Od czasu do czasu warto zatem zrobić sobie kilkudniowy detoks od kawy. Taka przerwa od picia popularnego napoju może mieć szereg pozytywnych konsekwencji! W jaki sposób organizm Ci za to podziękuje?

Spokojne sny

Część osób unika picia kawy popołudniami ze względu na późniejsze problemy z zaśnięciem. Być może zdają sobie sprawę z tego, że kofeina działa w organizmie nawet przez pięć godzin po wypiciu napoju!

Osoby, które sięgają po kawę na kilka godzin przed snem, mogą później narzekać na kłopoty z zaśnięciem. Ich mózg, zamiast odpoczywać, będzie cały czas pobudzony. Nie zmrużą oka, póki kofeina nie przestanie działać!

Śnieżnobiały uśmiech

Nie trzeba nikomu specjalnie tłumaczyć, że picie kawy wpływa negatywnie na nasz uśmiech. Czarny napój może osadzać się na zębach, tworząc na nich nieestetyczne plamy. Robiąc sobie detoks od kawy, dajemy zębom czas na odpoczynek. Dzięki temu staną się bielsze!

Negatywnym efektem picia sporych ilości kawy są nie tylko nieestetyczne plamy na zębach. Napój ten osłabia szkliwo, przez co zęby stają się bardziej podatne na uszkodzenia.

Spadek wagi

Kawowy detoks pozwala ograniczyć kalorie, choć zasada ta nie dotyczy osób, które piją „czarną”. Każdy dodatek w postaci cukru, mleka, syropu smakowego czy nawet bitej śmietany, zwiększa kaloryczność ulubionego napoju. W konsekwencji słodzona kawa z rozmaitymi dodatkami może mieć tyle samo kalorii, co pełnoprawny posiłek!

Rezygnując z kawy na jakiś czas, pozbawisz swój organizm sporej dawki kalorii. W ten sposób kawowy detoks może przyczynić się do utraty zbędnych kilogramów!

Lepszy nastrój

Warto wspomnieć, że kofeina ma pozytywny wpływ na samopoczucie tylko na początku kawowego nałogu. Z czasem dobroczynne działanie tego napoju na naszą pamięć i koncentrację maleje, a nawet całkowicie zanika.

Zamiast tego pojawiają się stres i uczucie niepokoju. Te objawy mogą doskwierać osobom, które piją kawę w nadmiarze. Jeśli zrezygnują z niej na jakiś czas, staną się zdecydowanie spokojniejsi.

Energetyczny kop

Picie dużej ilości kawy powoduje, że uodparniasz się na działanie kofeiny. Twój organizm może tak się do niej przyzwyczaić, że już w ogóle nie będzie na nią reagować!

Przerwa od picia kawy może sprawić, że Twój organizm znowu zacznie normalnie reagować na kofeinę. Dzięki temu po wypiciu filiżanki czarnego napoju znowu poczujesz pobudzenie.

Na portalu "Życie" dowiesz się również... PRODUKTY, KTÓRYCH NIE POWINNO SIĘ SPOŻYWAĆ NA CZCZO. MOGĄ SZKODZIĆ, A NAWET POWODOWAĆ POWAŻNE PROBLEMY

Warto sobie przypomnieć... MAŁO KTO O TYM SŁYSZAŁ. OTO KILKA NIETYPOWYCH ZASTOSOWAŃ PROSZKU DO PIECZENIA

Portal "Życie" informował także o... KAWA W TAKIM WYDANIU ZADZIWI KAŻDEGO. DO JEJ PRZYGOTOWANIA UŻYWA SIĘ… TŁUSZCZU!