Jak donosi portal Fakt.pl już za kilka dni, wszyscy którzy ogrzewają swoje domy za pomocą węgla będą musieli przygotować się na spore zmiany.

Zmiany w przepisach już za kilka dni

Przepisy, które dotyczą obowiązujących norm jakości węgla wykorzystywanego do użytku domowego weszły w życie dwa lata temu, bowiem w 2018 roku. To właśnie w nawiązaniu do tych przepisów, już za kilka dni bo od 1 lipca obowiązywać będzie zakaz sprzedaży miału.

Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla informowała niejednokrotnie, że miał jest produktem opałowym, który jest wykorzystywany w polskich gospodarstwach domowych najczęściej. Równie często korzystają z tej formy opału także przedsiębiorstwa.

Jak podała „Rzeczpospolita” w naszym kraju małe i średnie firmy posiadają łącznie 24 tysiące urządzeń grzewczych, których moc spalania nie przekracza 1 MW.

- Branża zużycie miałów w tych urządzeniach szacuje na 7,25 mln ton na rok, a wartość tego rynku na ponad 6 mld zł - donosi „Rzeczpospolita”.

Ministerstwo Klimatu jest stanowcze

Z tego też względu sprzedawcy od samego początku bardzo mocno apelowali o to, aby odroczyć zakaz sprzedaży miału. Jednak okazuje się, że Ministerstwo Klimatu nie zamierza zmienić swojej decyzji.

Problem jakości powietrza w naszym kraju dość mocno nakreślił ostatnio minister klimatu, Michał Kurtyka. Stanowczo zaznaczył on, że nie ma możliwości aby zakaz ten został przesunięty w czasie.

Propozycja sprzedawców węgla to jawne lekceważenie zdrowia publicznego. Spalanie wilgotnego, zasiarczonego węgla z wysoką zawartością popiołu jest źródłem wysokiej emisji pyłów czy rakotwórczego benzo(a)pirenu – zaznaczył lider Polskiego Alarmu Smogowego, Andrzej Guła podczas wywiadu z „Rzeczpospolitą”.

Swoje zdanie na temat zakazu sprzedaży miału wyrazili również sprzedawcy węgla. Uważają oni, że części Polaków nie będzie stać na kupowanie droższego surowca do opału i tym samym zakaz sprzedaży miału przyczyni się do rozwoju sprzedaży tego surowca na czarnym rynku.

To też może cię zainteresować: STAN ZDROWIA ANDRZEJA STRZELECKIEGO NIE JEST NAJLEPSZY. AKTOR WYZNAŁ PRAWDĘ W ROZMOWIE Z TVP

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: NIEBEZPIECZNE KLESZCZE LICZNIE WYSTĘPUJĄ W JEDNYM Z POLSKICH MIAST. UKĄSZENIE MOŻE NIEŚĆ ZA SOBĄ POWAŻNE KONSEKWENCJE

O tym się mówi: JEDEN Z BANKÓW OSTRZEGA SWOICH KLIENTÓW. NIEKTÓRZY MOGĄ NAPOTKAĆ NA POWAŻNE PROBLEMY PODCZAS KORZYSTANIA Z BANKOMATU