Kleszcze są zmorą każdego, kto uwielbia spacery po lasach i łąkach. Na ich temat krąży wiele mitów. Najpopularniejszym z nich jest ten, według którego występują jedynie wiosną i latem. Nic bardziej mylnego.

Kleszcza można spotkać na swojej drodze przez większą część roku. Te pajęczaki stają się aktywne, kiedy temperatura ziemi wynosi powyżej 5 stopni Celsjusza. Najbardziej lubią wilgotne, zacienione, bogate w roślinność tereny. Zdarza się jednak, że spotkamy je także w parku, ogrodzie, na miejskim trawniku czy działce.

Ich źródłem pożywienia jest krew ofiar – zwierząt lub ludzi. Ukąszenie kleszcza może nieść za sobą ogromne konsekwencje – w ślinie tych pajęczaków mogą znajdować się wirusy powodujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmozę, babeszjozę czy boreliozę.

Kleszcz. Źródło: tokfm.pl
Kleszcz. Źródło: tokfm.pl
Kleszcz. Źródło: tokfm.pl

Okazuje się, że wśród odmian kleszcza znajdują się nie tylko te najpowszechniejsze. Według Faktu istnieje popularny rodzaj tego pasożyta, który może nawet uśmiercić ofiarę po ukąszeniu. To jeszcze nie wszystko – kleszcz ten jest w stanie rozmnożyć się już w naszym domu.

Niebezpieczna odmiana kleszcza

Podczas upałów kleszcze najczęściej można spotkać od świtu do ok. 9 rano, następnie chowają się, ponownie wychodzą na żer w godzinach wieczornych. Mogą zaatakować, gdy się je strąci lub wyczują ciepło.

Co ciekawe, kleszcz może przebywać na swoim żywicielu i pić jego krew przez 6-10 dni – białko, które znajduje się we krwi, jest niezbędne do produkcji jaj przez samicę. I choć przy niskiej wilgotności jaja nie zostaną złożone, to jeśli np. nasz zwierzak przyniesie pasożyta, który następnie znajdzie się poza ciałem żywiciela w wilgotnym miejscu – np. pod pralką w łazience – może złożyć jaja.

Kleszcz. Źródło: zbadajkleszcza.pl
Kleszcz. Źródło: zbadajkleszcza.pl
Kleszcz. Źródło: zbadajkleszcza.pl

Najgroźniejszym kleszczem jest obrzeżek gołębi, którego ukąszenie potrafi nawet zabić ofiarę. Najczęściej można spotkać go na gołębiach, jest często spotykany we Wrocławiu. Do tego kąsa nie tylko raz.

- Pierwsze,‌ ‌drugie‌ ‌ukłucie‌ ‌powoduje‌ ‌uczulenie,‌ ‌a‌ ‌następne‌ ‌może‌ doprowadzić‌ ‌do‌ ‌utraty‌ ‌przytomności‌ ‌oraz‌ ‌śmierci – opowiada ekspert.

Lubi przebywać we Wrocławiu ze względu na fakt, że to właśnie tam znajdzie dużo terenów zimowych oraz dużą wilgotność. Może pojawić się nawet w naszym ogrodzie, szczególnie gdy nie kosimy trawy regularnie.

Przypomnij sobie o… 17-LATKOWIE NAPADLI NA EMERYTA W JEDNYM Z WOJEWÓDZTW. WTARGNĘLI DO JEGO DOMU. MĘŻCZYZNA TRAFIŁ DO SZPITALA

Jak informował portal Życie: MAŁOPOLSKA: UZDROWISKA JUŻ DZIAŁAJĄ I PRZYJMUJĄ PACJENTÓW. JAKIE TRZEBA SPEŁNIĆ WYMOGI PRZED WYJAZDEM

Portal Życie pisał również o… SZANSA NA EKSTRA GOTÓWKĘ DLA EMERYTÓW. JEDNAK NIE WSZYSCY BĘDĄ MOGLI Z NIEJ SKORZYSTAĆ