Jednak kwiat stanie się ozdobą tylko wtedy, gdy będzie zmuszony ponownie zakwitnąć — a to już jest trudne zadanie, wymagające szeregu warunków, obecności pewnych czynników zewnętrznych i odpowiedniej opieki.

W przeciwnym razie nie będzie kwitnienia, a marzenie o pięknej orchidei we własnym domu pozostanie tylko snem. Co więc należy zrobić, aby przełamać upór storczyka i sprawić, by kwitł?

Aby to zrobić, wystarczy przestrzegać 9 szczegółowych zasad opieki, które zostaną szczegółowo opisane poniżej. Zasada 1: wiek dużo decyduje, storczyki zwykle kwitną w wieku od półtora do trzech lat — w zależności od konkretnego rodzaju kwiatu.

Dlatego, jeśli orchidea nagle nie spieszy się z kwitnieniem, musisz zapytać o jej wiek — być może kwiat jest po prostu zbyt młody, aby kwitnąć. Łatwo obliczyć wiek storczyka na podstawie liczby pędów.

Dorosła roślina, już gotowa do kwitnienia, będzie miała około 5-8 z nich. Młodzi oczywiście będą mieli mniej pędów. Jednak wcześnie kwitnąca orchidea często prowadzi do śmierci rośliny, ponieważ młody kwiat z reguły nie może odzyskać po wczesnym kwitnieniu.

Zasada 2: monitorujemy korzenie, ponieważ korzenie storczyków biorą czynny udział w procesie fotosyntezy, bardzo ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią ilość naturalnego światła.

Jest to łatwe, jeśli sadzisz kwiat nie w klasycznych doniczkach ceramicznych, ale w nowoczesnych — przezroczystych, wykonanych z tworzywa sztucznego i wyposażonych w wystarczającą liczbę otworów drenażowych.

To będzie najlepsze rozwiązanie, które pozwoli korzeniom rosnąć bez żadnych problemów. Jednak doniczki z falistymi ścianami lub ostrymi krawędziami mogą zaszkodzić korzeniom storczyków, dlatego lepiej jest porzucić takie pojemniki od samego początku.

Zasada 3: nie musisz przesuwać doniczki To kolejna czysta orchidea — roślina naprawdę nie lubi być przenoszona. Każda zmiana warunków oświetlenia staje się strasznym stresem dla orchidei, po którym nie można już mówić o wzroście.

Stąd trzecia zasada: lepiej w ogóle nie przesuwać doniczki ze storczykiem, a nawet jeśli ją przesuniesz, staraj się utrzymywać jak najdokładniej poprzednie oświetlenie roślin. I lepiej całkowicie zrezygnować z ruchu kwiatu podczas podlewania i podczas pojawienia się szypułki.

Zasada 4: życiodajne światło — bez niego, nigdzie. Ponieważ rozmowa dotyczyła oświetlenia, należy przypomnieć ogrodnikom, jak trudne jest storczyk do oświetlenia. Zaleca się, aby światło było słoneczne i aby roślina nie pozostawała w cieniu przez cały dzień.

Oczywiście trudno jest spełnić taki warunek, dlatego ogrodnicy lepiej wcześniej kupić fito lamp — specjalną lampę, która zapewni orchidei dużo światła, ale nie wysuszy powietrza wokół kwiatu ani nie przegrzeje samej łodygi kwiatu, co również nie jest pożądane.

Zasada ta ma szczególne znaczenie, jeśli orchidea nagle wytworzy łodygę kwiatową zimą lub jesienią-to znaczy w czasie, gdy światło dzienne jest krótkie i zdecydowanie nie ma wystarczającej ilości naturalnego światła.

W takich dniach podświetlenie za pomocą fito lampa zapewni nieocenioną pomoc, nie pozwalając kwiatowi wyschnąć lub przestać się rozwijać. Jeśli z jakiegoś powodu właściciel storczyka nie może oświetlić całej rośliny, w skrajnych przypadkach można wyróżnić tylko czubek szypułki.

Zasada 5: zapewnienie prawidłowego podlewania Podlewanie storczyków to również „delikatna sprawa”. Aby korzenie rośliny nie gniły, musisz je podlewać tylko wtedy, gdy gleba jest całkowicie sucha, co będzie w odstępach około 10-12 dni.

Zasada ta dotyczy roślin w każdym wieku i każdej porze roku, z jednym drobnym wyjątkiem — musisz zmniejszyć podlewanie storczyków o 1 miesiąc po kwitnieniu.

Wynika to z faktu, że w warunkach naturalnych nasiona orchidei po jej kwitnieniu powinny odlecieć od kwiatu matki na kilka kilometrów, co jest możliwe tylko przy suchej, a nie deszczowej pogodzie.

Jeśli stworzysz storczykowi warunki zbliżone do naturalnego, tymczasowo zatrzymujące podlewanie, wtedy kwiat zakwitnie częściej i ogólnie będzie zdrowszy. Kolejna mała zasada — podlewaj orchideę częściej w okresie przed kwitnieniem i podczas kwitnienia.

W przyszłości możemy powrócić do zwykłego schematu podlewania, który należy obserwować w przypadku kwiatów z pseudobulwami i roślin o sztywniejszych liściach.

Zobacz także: CZY STUDENCI WRÓCĄ NA UCZELNIE W TYM ROKU AKADEMICKIM? MINISTERSTWO SZKOLNICTWA WYŻSZEGO WYDAŁO OFICJALNY KOMUNIKAT

Może zainteresuje Cię to: WAŻNY APEL MINISTRA ŁUKASZA SZUMOWSKIEGO DOTYCZĄCY MASECZEK. EPIDEMIA NADAL GROŹNA

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: MINISTER ANDRUSZKIEWICZ STARA SIĘ O DZIECKO. CZY POLITYK ZAMIERZA POBIERAĆ ŚWIADCZENIE 500 PLUS