Ciepłe, letnie dni odeszły już i pozostaną w sferze wspomnień. Jesień oraz zima, która jest już za pasem, przyniosą nam nie tylko chłodne temperatury, ale także problem z wilgocią w domach.

Powodów takiego stanu rzeczy może być sporo, m.in. zbyt słabe ocieplenie budynku, nieodpowiednia wentylacja lub zbyt szczelne okna. Portal Tipy Interia przypomina, że jeśli jest jej zbyt dużo przez krótki czas, to jest to normalne, jednak w przypadku dłuższych problemów możemy to mocno odczuć – w domu może pojawić się pleśń, która nie tylko niszczy mieszkanie, ale także jest niezdrowa.

Jak poradzić sobie z wilgocią w domu?

Warto wyjaśnić sobie, jak w ogóle powstaje wilgoć. Jest to para wodna, która tworzy się na co dzień m.in. gdy gotujemy, pierzemy, suszymy ubrania. Może ona skraplać się i w ten sposób powstaje zbyt duża wilgoć w domu. Jest też możliwość, że pojawi się ze względu na np. nieszczelny dach, rurę, podłogę czy elewację, z zewnątrz.

Wilgoć. Źródło: Youtube
Wilgoć. Źródło: Youtube

Zauważymy ją w rogach sufitów i ścian, na późniejszym etapie mogą powstać czarne plamy, czyli tzw. grzyby pleśniowe. Jak im zapobiegać?

Szukajmy przyczyny i próbujmy ją nie tylko zlokalizować, ale i wyeliminować, jeśli tylko się da. To sprawi, że pozbędziemy się kłopotu na przyszłość.

Pamiętajmy o tym, by w kuchni, łazience, toalecie oraz pokojach, w których nie ma okien, znajdowały się kratki wentylacyjne, muszą być one czyszczone. Dzięki nim para wodna będzie miała gdzie się ulotnić. Sprawdźmy, czy są drożne, przez przyłożenie świeczki albo zapałki – płomień powinien przechylać się w ich stronę.

Zadbajmy o to, żeby w drzwiach łazienkowych znajdowało się podcięcie lub otwory, dzięki którym w powietrzu będzie lepsza wentylacja, a także otwierajmy drzwi do łazienki po myciu się.

W kuchni nie zapominajmy o okapie, w miarę możliwości starajmy się także otwierać okno.

Ważne jest też, by wietrzyć wszystkie pomieszczenia – najlepiej otwierać okna na oścież dwa razy dziennie, po kilka minut. Na co dzień dobrze jest rozszczelniać okna, co można bardzo łatwo zrobić, pozostawiając klamki pod kątem 45 stopni, warto także pomyśleć o nawiewnikach, które są sporą pomocą.

Wilgoć. Źródło: Youtube
Wilgoć. Źródło: Youtube

Ważne jest także grzanie domu, tak, by było w nim co najmniej 20 stopni.

Możemy spróbować także z osuszaczem powietrza, dzięki któremu wilgotność przestanie być problemem. Jeśli nie chcemy inwestować w tak drogie urządzenie, wybierzmy domowe sposoby na wilgoć. Może to być kreda, soda oczyszczona czy sól morska.

Kredę można włożyć tam, gdzie mamy problem z wilgocią, a sól czy sodę wsypać do miski i owinąć gazą naczynie. Powinno się wymieniać nasze domowe osuszacze co około miesiąc, gdy staną się mokre.

Warto jest również zaopatrzyć się w rośliny, które będą pochłaniać wilgoć, oddając jej bardzo mało. Mogą to być np. paprotka, bluszcz, skrzydłokwiat czy grubosz. Pamiętajmy tylko o sprawdzeniu, czy rośliny nie są trujące dla zwierząt, o ile je mamy.

Przypomnij sobie o… POLACY MUSZĄ BYĆ GOTOWI NA NOWE OBOSTRZENIA. NOSZĄC MASECZKĘ NIE WOLNO NAM JEŚĆ I PIĆ. CZY JEDNAK SĄ TO WSZYSTKIE ZAKAZY, KTÓRE OBECNIE PANUJĄ

Jak informował portal Życie: WARSZAWA: SZKOŁY W STOLICY PRZECHODZĄ KRYZYS. CORAZ WIĘCEJ NAUCZYCIELI PRZECHODZI NA ZWOLNIENIA LUB KWARANTANNĘ. DYREKTORZY NIE WIEDZĄ, CO ROBIĆ

Portal Życie pisał również o… MAŁOPOLSKA: KRAKÓW I WIĘKSZOŚĆ POWIATÓW W WOJEWÓDZTWIE TRAFI W TYM TYGODNIU DO STREFY CZERWONEJ? STATYSTYKI SĄ NIEPOKOJĄCE