Jak podaje portal „Dzień Dobry TVN”, regularne czyszczenie pralki przekłada się na jej prawidłowe funkcjonowanie przez lata. Eksperci zalecają, żeby robić to co najmniej raz w miesiącu. Pozwoli to uniknąć nie tylko brzydkiego zapachu, kamienia i rozwoju grzybów, ale także uszkodzenia urządzenia. Do czyszczenia nie potrzeba specjalnych, drogich preparatów – wystarczy soda oczyszczona i ocet. Jedyne o czym należy pamiętać, to właściwe proporcje.

Czyszczenie sodą

Sodę oczyszczoną znajdziemy w praktycznie każdej kuchni. Ma ona szeroki wachlarz zastosowań zarówno w kosmetyce, lecznictwie, jak i gospodarstwie domowym, jako środek czyszczący. Jej zaletą jest również to, że usuwa nieprzyjemne zapachy i niewiele kosztuje, do tego, znajdziemy ją w każdym sklepie spożywczym.

Aby wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną wystarczy wsypać do odpowiedniej przegródki na proszek ¾ szklanki. Następnie wybieramy tryb prania z temperaturą 90 stopni. Soda nie tylko wyczyści pralkę, ale także wyeliminuje nieprzyjemny zapach i wydłuży życie naszego urządzenia.

Pixabay

Czyszczenie octem

Równie tanim i ogólnie dostępnym produktem, jaki możemy wykorzystać do czyszczenia pralki jest ocet. Można go wykorzystać do usuwania kamienia pojawiającego się w czajniku, a także na różnych powierzchniach w domu. Można również wykorzystać go do odkamieniania bębna pralki. Wystarczy wlać ¾ szklanki do szuflady na proszek i włączyć program z temperaturą 90 stopni Celsjusza.

Można także połączyć oba składniki i wykorzystać ich moc do czyszczenia pralki. Pozwoli to za jednym zamachem usunąć zarówno kamień pojawiający się przez twardą wodę, jak i przykry zapach wywołany wilgocią i rozwijającymi się grzybami.

To też się sprawdzi

Jeśli borykamy się z problemem kamienia w pralce, możemy użyć także kwasku cytrynowego. Podobnie, jak poprzednio do przegródki na proszek wsypujemy 1/3 szklanki kwasku i włączamy tryb prania z temperaturą 90 stopni Celsjusza.

Aby utrzymać pralkę w dobrym stanie należy zawsze wyjmować z niej pranie zaraz po jego zakończeniu. Warto też zostawić uchylone drzwiczki do pralki, co pozwoli jej wnętrzu całkowicie wyschnąć – unikniemy przez to przykrego zapachu i pojawieniu się grzyba.

Pixabay

Dbanie o pralkę nie jest ani trudne, ani kosztowne.

A wy, jak dbacie o swoją pralkę? Podzielcie się swoimi patentami!

To też może cię zainteresować: Dodaj kawę do prania, a efekt z pewnością cię zaskoczy. Super trik

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Wystarczą tylko dwa składniki, by znacząco poprawić stan naszych włosów. Patent, który znają nasze prababcie

O tym się mówi: Będzie problem z oglądaniem kanałów telewizyjnych w czerwcu. Polacy musza przygotować się na zmiany, co to jest refarming telewizji