Proces tzw. refarmingu, czyli zmiany częstotliwości nadawania programów w naziemnej cyfrowej telewizji DVB-T ma zacząć się już w nocy z 2 na 3 czerwca i potrwa przez cały czerwiec.

Ma to związek z dyrektywą Komisji Europejskiej, która przeznaczy część pasma eksploatowanego dziś przez telewizje naziemną na rozwój technologii 5G. Trzeba zatem zwolnić pasmo 700 MHz i dokonać reorganizacji stacji telewizji cyfrowej naziemnej. To właśnie jest refarming częstotliwości.

Przemiany w tzw. multipleksach w całej Polsce zaczną się już na początku czerwca. Nie będzie to jednak wymagało od nas jakiejkolwiek czynności – telewizory samodzielnie przestroją się na nowe pasmo nadawania i będą aktualizować listę programów telewizyjnych. Niedogodność jaka się z tym wiąże to chwile braki w nadawaniu programów.

Warto jednak zauważyć, że starsze odbiorniki telewizyjne będą wymagały ręcznego wyszukiwania stacji telewizyjnych przy pomocy pilota.

Refarming zostanie wprowadzony już 2 czerwca!

Jak informuje portal Interia.pl, planowane na noc z 2 na 3 czerwca zmiany częstotliwości dotkną takie obszary jak:

MUX 1 - Elbląg (z k. 43 na 27), Koszalin (z 44 na 23), Świnoujście (z 58 na 21)

MUX 2 - Białogard (z k. 50 na 35), Elbląg (z 25 na 21)

MUX 3 - Białogard (z k. 60 na 38), Gdańsk (z 48 na 22), Jelenia Góra (z 49 na 24), Koszalin (z 23 na 48), Kraków (z 50 na 22), Piła (z 60 na 33)

MUX 4 - Gdańsk (z k. 52 na 25), Lębork (z 52 na 25)

MUX L4 - Świdnica, Wrocław (z k. 24 na 27)

Kolejny refarming został zaplanowany na noc z 29 na 30 czerwca, a cały proces ma zakończyć się w czerwcu 2022 roku.

źródło: Piqsels

Zobacz także: POLICJA POSZUKUJE MĘŻCZYZNY, KTÓRY PERFIDNIE OSZUKAŁ STARUSZKĘ POPULARNĄ METODĄ. KAŻDA POMOC JEST NA WAGĘ ZŁOTA

Może zainteresuje Cię to: JANUSZ M. ZROBIŁ PRZEKRĘT NA 50 MILIONÓW ZŁOTYCH, I PRZEPADŁ JAK KAMIEŃ W WODĘ. WPADŁ PRZEZ ZDJĘCIE W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: CZY POWRÓT UCZNIÓW DO SZKÓŁ TO DOBRA DECYZJA? GŁOS NA TEN TEMAT ZABRAŁ EKSPERT, PROFESOR KRZYSZTOF SIMON. JEST PRZEKONANY O SŁUSZNOŚCI SWOICH SŁÓW