Kotlety, pieczeń rzymska, klopsiki, pulpety, zapiekanki, gołąbki, musaka, spaghetti bolognese – można tak wymieniać i wymieniać! Dań z mięsem mielonym jest cała masa do tego stopnia, że istnieją pełnowymiarowe książki kucharskie wyłącznie z przepisami z mielonym w roli głównej. Cała jednak sztuka tkwi w umiejętnym dobraniu mięsa do potrawy, jego przygotowania i użycia właściwych przypraw, by finalne danie rozpływało się w ustach i zniknęło ze stołu w ciągu kilku chwil. Jak to zrobić?

Klucz to mielenie mięsa. Najlepiej jest kupić najlepsze i najbardziej nadające się właśnie do tego celu kawałki mięsa i zmielić je samodzielnie w domu lub poprosić rzeźnika o zmielenie ich na miejscu. Do kotletów mielonych nada się najlepiej łopatka wieprzowa, warto jednak łączyć dwa gatunki mięsa – np. wołowinę i wieprzowinę, wieprzowinę i drób itd. Ile mięsa trzeba na obiad dla 2-4 osób? Około pół kilograma.

Jeśli mielimy samodzielnie to najpierw trzeba mięso oczyścić, obrać z błon i powięzi, usunąć kości i pokroić w drobną kostkę. Tak przygotowane przepuszczamy przez maszynkę, solimy i zostawiamy w chłodnym miejscu na godzinę. Nie wyrzucamy tłuszczu! To on nadaje soczystości mielonemu mięsu i właściwego smaku.

Jak zrobić najlepsze mielone na świecie? Sekret tkwi w przygotowaniu i dodatkach!

Jak przekonuje serwis Kobieta Interia, w tym czasie trzeba zeszklić na maśle cebuli pokrojonej w kostkę, a także namoczenie w mleku lub wodzie pół czerstwej bułki lub dwóch kromek chleba, po czym odciśnięcie ich dokładne.

Później należy wymieszać zimne mięso z podsmażoną cebulką (zamiast podsmażania na tłuszczu można ją sparzyć wodą, aby zmiękła), bułką lub chlebem, a także zmiażdżonym ząbkiem czosnku, surowym jajkiem i przyprawami takimi, jak pieprz czarny mielony, majeranek i niewielką ilością soli. Można dorzucić jedną lub dwie łyżki bułki tartej.

Istotną czynnością jest dobre wyrobienie masy. Powinno to trwać kilka minut, aż mięso stanie się błyszczące i samo będzie odchodzić od dłoni. Najłatwiej wyrobić kule, a potem je spłaszczyć, tworząc kotlet okrągły lub owalny. Później pozostaje opanierowanie w bułce tartej.

Na czym smażymy? Według starej zasady – na tłuszczu zwierzęcia, z którego mięsa są zrobione kotlety. Zatem w przypadku mięsa wieprzowego będzie to smalec. Każdą partię kotletów smażymy po kilka minut z każdej strony, im mniej na patelni tym lepiej. Jak powinien wyglądać kotlet po usmażeniu? Mięso powinno być szare z lekką nutą różu, a na zewnątrz pięknie zrumienione, ale nie przypalone! Warto kontrolować temperaturę smażenia.

Jak informował portal "Życie": TAJNE SPOTKANIE W TORUNIU, OJCIEC RYDZYK GŁÓWNYM BOHATEREM. POJAWIŁY SIĘ SZCZEGÓŁY ROZMOWY, WYJAWIŁA JE TAJEMNICZA KRYSTYNA

Przypomnij sobie: SPORA GRUPA POLAKÓW OTRZYMA NOWĄ ZAPOMOGĘ OD PAŃSTWA? DODATEK DO EMERYTURY ZAPOWIADA RZECZNIK RZĄDU, POD GŁOSOWANIE POSŁÓW TRAFI USTAWA

Portal "Życie" pisał również: POLACY MUSZĄ SIĘ MIEĆ NA BACZNOŚCI, POJAWIŁO SIĘ NOWE OGNISKO W JEDNYM Z SUPERMARKETÓW. SANEPID POSZUKUJE KLIENTÓW, MOGLI SIĘ ZARAZIĆ