Ogórki kiszone przez lata pozostawały jedną z ulubionych przekąsek Polaków. Rewelacyjnie sprawdzają się nie tylko solo, ale także w formie dodatku do obiadu lub kanapek.

I choć w ostatnim czasie panowała moda na bardziej wyszukane, wymyślne dodatki do jedzenia, to kiszonki znów przeżywają swoje pięć minut. I to nie w byle jakim stylu – oprócz oczywistej kapusty czy ogórków zaczęto kisić także czosnek, buraki, rzodkiew, pomidory i nie tylko.

Właśnie dlatego portal Styl.pl przygotował zestawienie będące małym kompendium wiedzy na temat kiszonek – zawiera informacje, co i w jaki sposób należy kisić, a także opis właściwości kiszonek.

Kiszonki. Źródło: tescomapolska.pl
Kiszonki. Źródło: tescomapolska.pl

Kiszenie – co, jak, kiedy i po co to robić?

Nie jest niespodzianką, że najczęściej kisi się ogórki. Ludzie kochają nie tylko ogórki kiszone, ale także wodę, która znajduje się z nimi w słoiku. Są niezastąpione przy daniach z ziemniakami, dodawane także do mięsa, pyz czy klusek śląskich.

By ukisić ogórka, potrzebujemy wody, soli, czosnku, kopru, chrzanu i paru listków czarnej porzeczki albo wiśni. Trzeba ułożyć ogórki, dodać czosnek, chrzan, koper i liście, później zagotować wodę z solą (łyżka soli na litr wody), zalać ogórki i zakręcić słoiki. Kiszenie trwa 3-4 tygodnie.

Czosnek staje się nowym bohaterem kiszonek – dzięki takiemu przygotowaniu robi się łagodniejszy i świetnie nadaje się do kanapek lub sałatek. Zachowuje swoje antybakteryjne, antynowotworowe i antyalergiczne właściwości.

Kiszonki. Źródło: zycienaszczycie.pl
Kiszonki. Źródło: zycienaszczycie.pl

Kiszony czosnek przygotowujemy z liśćmi laurowymi, chrzanem, zielem angielskim, koprem i gorczycą, a samo kiszenie przebiega tak, jak w przypadku ogórków.

Przyszła także moda na kiszenie pomidorów – trafiła do nas z Ukrainy. Jedyną różnicą w kiszeniu między pomidorami a ogórkami jest fakt, że do pomidorów dodajemy lekko ciepłą solankę.

Po ukiszeniu przez dwa miesiące świetnie sprawdzą się solo lub w sałatkach, następnie, gdy robią się mniej jędrne, warto jeść je w zupach albo sosach.

Nowością są kiszone jabłka, które dotarły do nas zza wschodniej granicy. Kiszone w całości jabłka powinny zawierać składniki takie, jak ogórki, a ponadto laskę cynamonu i parę goździków, opcjonalnie także łyżkę miodu. Pasują do słonych potraw, a także jako samodzielna przekąska.

Kiszone buraki świetnie pasują do dań, są także niezwykle zdrowe. Mogą pomóc w odkwaszeniu organizmu, pomagają wygrać z anemią, oczyszczają organizm z toksyn, a ich przygotowanie jest banalnie proste.

Kiszonki. Źródło: restauracjaakademia.pl
Kiszonki. Źródło: restauracjaakademia.pl

Należy obrać i pokroić buraki, później wrzucić je do słoika, dodać nieco chrzanu, ząbek czosnku, parę ziaren pieprzu i liście laurowe. Potem zalać chłodną solanką i zakręcić słoik, odczekać tydzień. Voila!

Kiszony rabarbar brzmi niezwykle ciekawie i jest prosty w przygotowaniu. Wystarczy obrać go i pokroić łodygi, włożyć do słoika, zalać wodą z solą i miodem, dodać goździki, cynamon oraz pół ząbka czosnku – i po kilku dniach będzie gotowy!

Jego smak przyrównuje się do lekko kwaśnej, słodkiej konfitury. Jest idealna także do słonych dań, np. serów albo mięs. Smacznego!

Kiszenie sprawia, że owoce i warzywa nie tracą zdrowotnych właściwości, mają jeszcze więcej witamin z grupy B, a nasze jelita zachowują prawidłową florę bakteryjną, dzięki czemu jesteśmy bardziej odporni. Co więcej, kiszonki przyspieszają metabolizm – a to dobra wiadomość dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów.

Przypomnij sobie o… ZAROBKI POLSKICH GWIAZD POTRAFIĄ POWALIĆ NA KOLANA. ZENEK MARTYNIUK STAŁ SIĘ MILIONEREM W KILKA SEKUND

Jak informował portal Życie: JUŻ NIEBAWEM MINIE 2 LATA OD ODEJŚCIA KORY. TO, CO STAŁO SIĘ Z JEJ GROBEM ODBIERA MOWĘ

Portal Życie pisał również o… GDAŃSK: LETNIE WYPRZEDAŻE W SKLEPACH JUŻ TRWAJĄ. GDZIE MOŻNA ZNALEŹĆ OKAZJE I PROMOCJE