Na niektóre rośliny trzeba bardzo uważać, nawet jeśli sami zajmujemy się ziołolecznictwem lub korzystamy z usług profesjonalisty. Wiele z nich, również występujących w Polsce i to masowo, jest skrajnie niebezpiecznych dla człowieka, a często nie zdajemy sobie z tego sprawy, uważając, że we własnym kraju nic nam pod tym względem nie grozi, a zabójcze rośliny rosną tylko w dalekich egzotycznych krajach i na wyspach. Nic bardziej mylnego.

Oto cztery najbardziej niebezpieczne rośliny dla człowieka, z którymi kontakt może nas kosztować nawet życie!

źródło: Wikipedia

Blekot pospolity

Łudząco przypomina krwawnik i tylko wprawione oko zielarza jest w stanie rozróżnić te dwie rośliny. Polacy często mylą go również z natką pietruszki ze względu na charakterystyczny kształt liści, a lubi samodzielnie rosnąć wśród warzyw uprawianych w ogródkach.

Ten dziki rosnący, uważany za chwast rośnie masowo w całej Polsce. Zawiera szereg szkodliwych związków chemicznych, w tym kwas mrówkowy, masłowy i alkaloidy – cykutynę i koniinę. Spożywcze może wywołać paraliż!

źródło: Pixabay

Bieluń

Choć piękny wizualnie to nie dajmy mu się zwieść! Uroczo kwitnąca roślina o kwiatach wyglądających jak powój cudownie pachnie, lecz jest najczęstsza przyczyną zatruć ludzi i zwierząt. Nasiona tej rośliny posiadają alkaloidy tropanowe, pobudzające ośrodkowy układ nerwowy.

Nawet wąchanie kwiatów może być niebezpieczne i prowadzić do porażenia błon śluzowych, omamów wzrokowych i słuchowych, a także dezorientacji. Najczęściej bieluń występuje na poboczach dróg, nieużytkach, wysypiskach i nasypach kolejowych.

źródło: Pixabay

Wilcza jagoda czyli Belladonna

Tę roślinę znają w Polsce chyba wszyscy, lecz wielu zapomina o tym, jak jest niebezpieczna. Rodzi ona jagody, które choć bardzo słodkie mogą doprowadzić nawet do śmierci, a najlepszym przypadku napad szału, światłowstręt, rozszerzenie źrenic i przyspieszenie akcji serca.

Zgon po spożyciu owoców lub liści wilczej jagody jest okropny – najpierw gorączka, później wyczerpanie, śpiączka i śmierć!

źródło: Wikipedia

Szalej jadowity

Nie bez powodu właśnie od tej rośliny pochodzi słynne powiedzenie: „Szaleju żeś się najadł?”. W liściach tej rośliny znajduje się ogromna ilość trujących związków na czele z cykutoksyną, która prowadzi do ślinotoku i pieczenia w jamie ustnej. Potem występują nudności, wymioty, bóle brzucha i drgawki.

Rośnie głównie nad rzekami, torfowiskach i innych terenach podmokłych. Jej wygląd jest charakterystycznych – kłącza w kształcie bulwy, białe lub zielone delikatne kwiaty i ostro zakończone liście.

Może zainteresuje Cię to: JEŚLI MASZ TAKĄ MONETĘ W DOMU JESTEŚ PRAWDZIWYM SZCZĘŚCIARZEM. MOŻESZ ZGARNĄĆ FORTUNĘ

Polecamy także: DLACZEGO NIE POWINNIŚMY USTĘPOWAĆ MIEJSCA STARSZYM OSOBOM. NAUKOWCY WYJAŚNIAJĄ

Portal "Życie" informował o: CZY PŁYNY DO JAMY USTNEJ CHRONIĄ PRZED KORONAWIRUSEM? NAUKOWCY WHO PRZEDSTAWIAJĄ RAPORT