Chyba każdy z nas był uczony podstawowych zasad kultury oraz zachowania w stosunku do innych. Rodzice od zawsze wpajali nam, by pamiętać o obowiązującej niepisanej etykiecie.

Elementami przejawów dobrego wychowania jest m.in. używanie trzech „magicznych słów”, czyli „proszę”, „dziękuję” oraz „przepraszam”. Dodatkowo pokazywano nam, że powinniśmy zawsze pomóc potrzebującemu oraz okazywać szacunek starszym.

Ta ostatnia zasada ma swoje odzwierciedlenie nie tylko w uprzejmym zwracaniu się do starszych, ale także m.in. ustąpieniu im miejsca.

Dlaczego nie ustępować miejsca starszym?

Każdy dobrze wie, że zasada ustępowania starszym osobom miejsca np. w środkach komunikacji miejskiej jest wpojona bardzo silnie. Do tego stopnia, że jeśli nie zaoferujemy seniorowi swojego miejsca, czujemy na sobie oceniający wzrok reszty pasażerów.

Wszystko dlatego, że zasada ustępowania miejsc jest u nas bardzo silnie ukorzeniona. Jednak czasami bywa i tak, że osoba młodsza czuje się gorzej – np. jest akurat chora lub bardzo zmęczona albo ma różnego typu dolegliwości fizyczne, które nasilają się, gdy stoi.

Zdaniem psychologów ustępowanie miejsca nie jest koniecznością. Przede wszystkim należy pamiętać, że i młoda, i starsza osoba kupiły bilet, który pozwala na siedzenie w autobusie czy tramwaju.

Czasem zdarza się nawet, że senior ma darmowy przejazd, natomiast osoba młoda płaci za swój przejazd i jest uprawniona do zajęcia miejsca siedzącego.

Ponadto nigdy nie wiadomo, kto jest bardziej chory lub zmęczony. Zdarza się, że osoba młoda wraca właśnie po kilkunastu godzinach ciężkiej pracy lub po bardzo złym dniu, albo po prostu nie ma siły, by stać przez tak długi czas, bo robi jej się słabo.

Jeden z profesorów z Oxfordu mówi też o tym, że ustępując miejsca osobom starszym, uczymy seniorów, że można zaprzestać wysiłku fizycznego. Zauważa, że dla ich zdrowia lepsze będzie, jeśli postoją w autobusie, gdyż jest to forma aktywności.

Tak samo sądzi Lucius Sujeymanova, psycholog. Zauważa, że osoby powyżej 50 roku życia często czują się przez to upokorzone, a cała sytuacja może wręcz wywołać u nich kryzys.

Przypomnij sobie o… WYKONAWCY TYCH ZAWODÓW MOGĄ NIE OTRZYMAĆ POPULARNEGO ŚWIADCZENIA. RZĄD URUCHOMIŁ ODPOWIEDNIE PROCEDURY

Jak informował portal Życie: GOŚCIE HOTELU OBARCZENI „DOPŁATĄ ZA BACHORA”. TAK PIĘCIOGWIAZDKOWY OBIEKT TRAKTUJE PRZYJEZDNYCH

Portal Życie pisał również o… ZASKAKUJĄCE ZACHOWANIE POSŁANKI LICHOCKIEJ. " PRZESUWAŁAM TYLKO PALCEM POD OKIEM"