Jednym z częstych nawyków u znacznej części społeczeństwa jest codzienne ścielenie łóżka. Twierdzą oni, że dzięki temu pokój wygląda na bardziej uporządkowany i pozwoli to zachować czystą pościel.

Nic bardziej mylnego! Takie postępowanie może być przyczyną alergii i chorób płuc. Wszystko z powodu roztoczy.

Czym są roztocza i jak powstają?

Roztocza to mikroorganizmy, a konkretnie malutkie pajęczaki, które żyją w niemal każdym domu. Wśród tych osobników znajdują się pasożyty. Żywią się przede wszystkim resztkami naskórka oraz potem.

Nic więc dziwnego, że najlepiej czują się w łóżku, a konkretnie w pościeli. Według badań może znajdować się tam średnio 1,5 miliona roztoczy. Najlepsze warunki do rozmnażania się tych organizmu są wtedy, kiedy jest ciepło i wilgotno.

Ludzie bardzo często przyczyniają się do zwiększenia się liczby roztoczy. Co ciekawe jedynym z takich nawyków jest codzienne ścielenie łóżka.

Jakie objawy mogą powodować roztocza?

Roztocza bardzo często powodują alergie. Do najczęstszych objawów zaliczają się:

  • problemy z oddychaniem

  • świszczący oddech

  • kaszel i/lub katar

  • podrażnione oczy

  • problemy skórne

  • bezsenność

W skrajnych przypadkach alergia może przyczynić się do rozwoju astmy.

Jak zapobiegać roztoczom?

Aby zapobiec roztoczom należy przede wszystkim uniknąć wilgotnej pościeli. W tym celu najlepiej dać jej po prostu wyschnąć. Każdego poranka warto pozostawić niepościelone łóżko. Dopływ świeżego powietrza wysusza roztocza.

Warto pamiętać, że alergie najczęściej dotykają dzieci. Z tego względu najlepiej regularnie wietrzyć pomieszczenia. Raz na dwa tygodnie dobrze także zmienić pościel, najlepiej z samego rana.

Może zainteresuje Cię to: REGULARNA ZMIANA POŚCIELI OCHRONI TWOJE ZDROWIE. JAK CZESTO TO ROBIĆ

Zobacz także: WIELE OSÓB KAŻDY PORANEK ZACZYNA OD POŚCIELENIA ŁÓŻKA. DLACZEGO NIE WARTO TEGO ROBIĆ

Portal "Życie" informował o: ZDARZA CI SIĘ REGULARNIE BUDZIĆ MIĘDZY TRZECIĄ A PIĄTĄ GODZINĄ NAD RANEM? WIADOMO, JAKA MOŻE BYĆ TEGO PRZYCZYNA