Pleśń w doniczce powstaje przez grzyby, które blokują korzeniom dostęp do wody i sprawiają, że roślina wygląda mało estetycznie. Zdarza się to dość często w przypadku tych trzymanych w domach. Jak się okazuje, zdarza się też ją pomylić z innym problemem.

Skąd bierze się pleśń w doniczce?

Częstym zjawiskiem w domach jest pleśń w doniczkach, która zwykle występuje w części podłoża, szczególnie w pobliżu krawędzi. Może to być biała lub brązowa grzybnia. Czasami pojawia się w postaci białego puszku pokrywającego fragment lub całą powierzchnię.

Pleśń w doniczce zazwyczaj powstaje od jesieni aż do wiosny. Jest to spowodowane niedoborem światła i dużą wilgotnością powietrza. Dodatkowo sprzyja temu nadmierne podlewanie. Poza tym wpływ na to ma rodzaj podłoża.

Ziemia do kwiatów nie powinna być zbyt zbita, ciężka i gliniasta. Najlepiej wybierać lekkie i świeże podłoże. Należy także pamiętać o odpowiednim drenażu na dnie doniczki.

Czy pleśń jest szkodliwa dla roślin?

Nie da się ukryć, że pleśń powoduje, że roślina wygląda mniej atrakcyjnie i jest wtedy dużo gorszej jakości. Jak się okazuje, to nie jedyne powody, dla których warto jej unikać.

Strzępki pleśni z czasem przerastają w głąb podłoża powodując zamieranie roślin. Ograniczają możliwość wyparowywania wody, przez co ich korzenie zaczynają gnić.

Z kolei kiedy pleśń szczelnie pokryje powierzchnię gleby, może powodować, że przenikanie wody i soli mineralnych do głębszych warstw położa będzie niemożliwe.

Jak pozbyć się pleśni w doniczce?

Po pierwsze najlepiej ograniczyć możliwość rozwoju pleśni. Przede wszystkim należy unikać nadmiernego podlewania roślin w sezonie jesienno-zimowym.

Jeśli jednak pleśń już się pojawiła na podłożu będzie trzeba unikać podlewania, aby powierzchnia gleby lekko się wysuszyła. Warto przy tym zachować czujność, gdyż w ten sposób można zasuszyć roślinę.

Do zwalczania pleśni dobre sprawdza się jedna z popularnych przypraw kuchennych. Mianowicie chodzi o cynamon. Jego charakterystyczny smak to nie wszystko!

Ma do tego właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, dlatego świetnie nadadzą się w uprawie roślin. Wystarczy jedynie opruszyć glebę mielonym cynamonem.

Jeśli domowe sposoby zawiodą, konieczne będzie zaopatrzenie w profesjonalne środki. W takiej sytuacji najlepiej spryskać wierzchnią warstwę ziemi fungicydem. Należy to traktować jako ostateczne rozwiązanie.

Dodatkowo warto zadbać, aby na wiosnę przesadzić rośliny doniczkowe do świeżej ziemi. Podłoże powinno być lekkie i niezbyt zbite, a na samym dnie powinna się znaleźć warstwa drenażowa.

Czy biały nalot zawsze oznacza pleśń?

Bardzo często zdarza się pomylić pleśń z osadem wapiennym, który odkłada się na powierzchni doniczek. Ten osad powstaje w efekcie zbyt twardej wody używanej do podlewania. Można go odróżnić tym, że jest twardy i często lekko żółtawy.

Chcąc zmiękczyć wodę do podlewania wystarczy dodać do niej odrobinę kwasku cytrynowego. Najlepiej pół łyżeczki na 1 litr wody.

Może zainteresuje Cię to: PODLAŁA STORCZYKI WYWAREM Z CZOSNKU. EFEKTY SĄ ZDUMIEWAJĄCE

Zobacz także: JAK DBAĆ O STORCZYKI I W JAKI SPOSÓB JE PRZESADZAĆ? WAŻNE ZASADY PIELĘGNACJI ORCHIDEI

Portal "Życie" informował o: SKRZYDŁOKWIAT, ROŚLINA O WYJĄTKOWYCH WŁAŚCIWOŚCIACH. CO WARTO WIEDZIEĆ O JEJ PIELĘGNACJI