Skrzydłokwiat zwykle kwitnie od marca do września. To roślina, która nie powinna być wystawiana na mróz. Warto więc zwrócić szczególną uwagę, aby w okresie zimy nie stawiać ją w pobliżu otwartego okna.

Poza tym skrzydłokwiat nie ma żadnych większych wymagań. Wystarczy do niego zwykła, uniwersalna ziemia i nie trzeba stosować zbyt dużo nawozów.

Niewątpliwą zaletą tej rośliny jest to, że skutecznie usuwa z powietrze toksyczne substancje. Doskonale sprawdzi się jako prezent dla bliskiej osoby, ponieważ posiada zarówno dekoracyjne liście, jak i kwiaty.

Co warto wiedzieć o skrzydłokwiacie?

Skrzydłokwiat to roślina, która ma aż 49 gatunków. Wszystkie wyglądają bardzo podobnie, ale różnią się rozmiarem. Najczęściej posiadają białe kwiaty, jednak niektóre z nich mogą także wybarwiać się na zielono. Utrzymują się na roślinie około 2-3 miesięcy.

Wiele osób ceni sobie skrzydłokwiat za wyjątkowo cenne właściwości oczyszczające powietrze. Roślina usuwa toksyczne związki, takie jak benzen, formaldehyd, trichloroetylen czy aceton. Może być więc stosowana jako dodatkowy, naturalny oczyszczacz.

Skrzydłokwiat - jak pielęgnować tę roślinę?

Pierwszą kwestią, którą warto poruszyć jest dostęp do światła. Najlepszym rozwiązaniem dla skrzydłokwiata jest trzymanie go w półcieniu. Z tego względu jeśli stoi na parapecie od słonecznej strony, to warto na ten czas lekko zasłonić okna. Co ciekawe roślina może znajdować się w całkowicie zacienionych pomieszczeniach, ale wtedy nie zakwitnie.

Skrzydłokwiat powinien być podlewany od 2 do 3 razy w tygodniu. W okresie zimowym rzadziej. Należy zadbać, aby ziemia była zawsze lekko wilgotna, ale nie zbyt mokra. Dodatkowo warto od czasu do czasu spryskać liście wodą, co pozwoli uniknąć białych plam.

Warto zwrócić szczególną uwagę przy podlewaniu, aby nie przelać rośliny. W innym przypadku może to spowodować gnicie korzeni lub jej przeuszenie. Dobrze również regularnie pozbywać się starych, zniszczonych liści.

Dobrym rozwiązaniem jest nawożenie skrzydłokwiata w okresie kwitnienia. Wystarczy zrobić to raz na tydzień. Przed zastosowaniem należy jednak zapoznać się z konkretnymi wytycznymi producenta.

Można także użyć gotowego nawozu do zielonych roślin lub w razie potrzeby do roślin doniczkowych kwitnących. Co więcej idealnie nadadzą się także fusy z kawy.

Jak przesadzić skrzydłokwiat?

Skrzydłokwiat powinien zostać przesadzony w przypadku, kiedy będzie wyraźnie widać, że doniczka jest zbyt ciasna. W tym celu należy sięgnąć po ziemię próchniczą zmieszaną w torfem.

Przy okazji warto od razu rodzielić bryłę korzeniową, co pozwoli w łatwy sposó rozmnożyć roślinę.

Może zainteresuje Cię to: JAK UPRAWIAĆ POPULARNE DRZEWKO SZCZĘŚCIA? ZASADY DBANIA O GRUBOSZA

Zobacz także: POSIADASZ W DOMU JEDNĄ Z TYCH ROŚLIN DONICZKOWYCH? OKAZUJE SIĘ, ŻE MOGĄ WYWOŁAĆ U LUDZI PRZYKRE KONSEKWENCJE

Portal "Życie" informował o: JAK DBAĆ O STORCZYKI I W JAKI SPOSÓB JE PRZESADZAĆ? WAŻNE ZASADY PIELĘGNACJI ORCHIDEI