Większość ludzi nie wyobraża sobie wystroju mieszkania bez roślin doniczkowych. Nic w tym dziwnego, gdyż nie tylko pięknie się prezentują i zachwycają swoimi licznymi kolorami, ale też pomagają oczyścić powietrze.

Jak się okazuje, niektóre gatunki mogą być jednak wyjątkowo niebezpieczne. Warto o tym szczególnie pamiętać, jeśli w domu znajdują się małe dzieci. O ile dorośli raczej nie wpadną na pomysł, aby posmakować liści czy kwiatów, o tyle nieświadomy maluch może zrobić sobie w ten sposób krzywdę.

Popularne rośliny doniczkowe, które są trujące

Choć zdecydowana większość kwiatów spowoduje co najwyższej grymas na twarzy dziecka z powodu gorzkiego smaku, to jednak istnieją też takie gatunki, które są śmiertelnie niebezpieczne dla człowieka.

Wśród nich znajdują się popularne rośliny, które można znaleźć w wielu domach. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że Twój ulubiony kwiatek zawiera w sobie truciznę!

Diffenbachia

Jednym z takich przykładów roślin doniczkowych jest bardzo popularna w domach diffenbachia. Wiele osób decyduje się na jej zakup, gdyż jej hodowla nie wymaga zbyt wiele. Jaks się okazuje, zawiera kryształy szczawianu wapnia, które są bardzo niebezpiecznie, szczególnie w przypadku dzieci. Spożycie większej ilości kwiatów czy liści może zakończyć się śmiercią nawet w ciągu kilku minut.

Bluszcz

Kolejną rośliną, która może stanowić poważne zagrożenie to bluszcz. Po jego spożyciu pojawiają się objawy, takie jak biegunka, drgawki czy trudności w oddychaniu. W skrajnym przypadku może doprowadzić nawet do paraliżu i śpiączki.

Kaktusy

Szczególną ostrożność warto zachować w przypadku kaktusów. W niektórych przypadkach ukłucie może wiązać się z silną, swędzącą wysypką. Na szczęście rośliny te zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla życia.

Wilczomlecz

Wilczomlecz cieszy się dużą popularnością, gdyż pięknie prezentuje się we wnętrzach. Warto jednak pamiętać, że roślina ta jest jednocześnie silnie trująca. Sam kontakt przez skórę z wydzielanym przez nią sokiem wowołuje podrażnienia. Po spożyciu pojawiają się dolegliwości, takie jak silny ból brzucha, biegunka i wymioty.

Oleander

Oleander został sobie szczególnie upodobany ze względu na pięknie kwiaty. Niestety roślina ta może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwa. Już nawet niewielka ilość w postaci jednego listka może spowodować silne zatrucie. Z tego względu oleander nie powinien znajdować się w zasięgu małych dzieci. Co więcej zaleca się używanie rękawiczek przy pielęgnacji.

Może zainteresuje Cię to: NIEZWYKŁE DRZEWO O LECZNICZYCH WŁAŚCIWOŚCIACH. TO PRAWDZIWA BOMBA WITAMINOWA

Polecamy także: POD ŻADNYM POZOREM NIE WYLEWAJ WODY PO GOTOWANIU JAJEK! MOŻNA JĄ WYKORZYSTAĆ W WYJĄTKOWY SPOSÓB. EFEKTY SĄ SPEKTAKULARNE

Na portalu "Życie" pisaliśmy o: TYCH ZIEMNIAKÓW NIE WOLNO KUPOWAĆ W SKLEPIE. ZAWIERAJĄ TRUJĄCĄ SUBSTANCJĘ