Ziemniak to jeden z produktów, który najczęściej gości na stołach Polaków. Statystycznie zjadamy go w ilości 10 kilogramów miesięcznie. Pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie uprawiano go już tysiące lat temu, ale do Europy został przywieziony przez Hiszpanów na koniec XVI, kiedy podbili Inków.

Początkowo ziemniaki traktowano jako roślinę ozdobną i lecznicą, a ich uprawy znajdowały się jedynie w zamkowych, przyklasztornych i arytstokratycznych ogrodach. Dopiero w XIX i pierwszej połowie XX wieku stały się jendym z kluczowych produktów zaspakajających potrzeby żywnościowe ludności.

Wartości odżywcze i prozdrowotne ziemniaków

Ziemniaki dzielą się na wiele odmian, które rozpoznać można po kolorze, ilości wody oraz kleistości. Jak się okazuje, ma to duży wpływ na zawartość składników odżywczych. Najbardziej wartościowe są w przypadku wyraźnie żółtego miąższu, gdyż zawierają wtedy dużo karetonoidów.

Dodatkowo warzywo to stanowi cenne źródło witamin i minerałów, takich jak witamina C, B1, B2, B6, PP, E i K oraz potas, fosfor, wapń, magnez, sód, żelazo czy kwas foliowy. Mimo dużej zawartości białka, ziemniaki posiadają niewielką ilość tłuszczu.

Po ugotowaniu kaloryczność w 100-gramowej porcji waha się od 50-90 kalorii w zależności od gatunku. Oznacza to, że wbrew pozorom nie tłuczą, a jednocześnie są wyjątkowo sycące. Dopiero przetworzone ziemniaki, szczególnie smażone lub podane w towarzystwie tłustych sosów stają się dużo bardziej kaloryczne.

Co ciekawe, ziemniaki mają wiele właściwości prozdrowotnych. Szczególnie polecane są dla osób cierpiących na choroby układy pokarmowego i leczenie objawów, takich jak biegunki czy zaparcia, a także dla lepszego trawienia i obniżania złego cholesterolu. Można je także stosować jako okłady w przypadku bólów głowy czy ucha, a także urazów, ran czy odmrożeń.

Na co zwrócić uwagę kupując ziemniaki?

Kupując ziemniaki najlepiej w pierwszej kolejności sprawdzić skórkę. Powinna ona być gładka, a nie chropowata. Jeśli jest chropowata oznacza to, że roślina była bardzo mocno nawożona. Warto także zwrócić uwagę na to, czy ziemniaki są równej wielkości. Kiedy mamy do czynienia z dużą rozbieżnością, bardzo możliwe, że przy produkcji stosowano chemię. Najlepsze będą ziemniaki o regularnym kształcie.

Ziemniaki powinny być przybrudzone ziemią, ponieważ wtedy wolniej wysychają i są dużo bardziej odporne na promienie słoneczne. Nie należy kupować starannie wyczyszczonych ziemniaków zapakowanych szczelnie w folię, ponieważ brak tlenu przyspiesza ich psucie, sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów oraz przyspiesza rozwój w bakterii. Co więcej niekorzystnie wpływa na smak warzywa.

Kiedy ziemniaki będą trujące?

Pod żadnym pozorem nie należy kupować ziemniaków z zieloną skórką! Najczęściej oznacza to, że były one źle przechowywane lub poddane działaniu promieni słonecznych. W takim przypadku będą one nie tylko gorzkie, ale też zawierały trującą substancję.

Nadmiar solaniny może powodować dolegliwości, takie jak ból brzucha, biegunka, wymioty, a nawet zaburzenia krążenia i oddychania. Warto również pamiętać, że obranie skórki czy ugotowanie ziemniaka nic w tym przypadku nie daje, gdyż substancja ta obecna jest wtedy w całej bulwie.

Zobacz także: TO WARZYWO ZNA KAŻDY, NIE KAŻDY ZA TO ZDAJE SOBIE SPRAWĘ Z JEGO NADZWYCZAJNYCH WŁAŚCIWOŚCI. KAPUSTA, JAK DZIAŁA NA LUDZKI ORGANIZM

Może zainteresuje Cię to: POLACY UWIELBIAJĄ MANDARYNKI, ALE NIE WIEDZĄ JAK JE JEŚĆ. TEN BŁĄD MOŻE NAS KOSZTOWAĆ DUŻO ZDROWIA

Portal "Życie" informował o: POPULARNY PRODUKT WYCOFANY ZE SKLEPÓW. ZAWIERA TOKSYCZNĄ SUBSTANCJĘ