Rośliny doniczkowe, od niepamiętnych czasów, są jednymi z najpopularniejszych dekoracji w naszych domach. I choć rośliny są przez nas uwielbiane, nie każdy wie, jak o nie prawidłowo dbać.

Obecnie popularne stają się nawet kwiaty, które jeszcze niedawno kojarzyły się jedynie z odwiedzinami u babci. Do jednych z takich roślin należą maranty. W Polsce występują dwie charakterystyczne odmiany tej rośliny.

Pierwsza z nich charakteryzuje się zielonymi listkami udekorowanymi przez czarne plamki, a druga zielonymi listkami i przecinającymi je czerwonymi, wyrazistymi nerwami.

Skąd wzięły się maranty?

Maranty to wiecznie zielone rośliny pochodzące z tropikalnych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej. Najczęściej występują w południowym Meksyku oraz w północnej części Argentyny.

Nazwa tego gatunku wywodzi się od nazwiska weneckiego lekarza i botanika Bartolomea Maranti. Wyróżnia się 32 gatunki tej rośliny. W Polsce jako rośliny pokojowe znane są dwa z nich.

Maranty to doskonałe ozdoby, które posiadają wyjątkowe właściwości. Jednak, aby cieszyć się z pięknych kwiatów trzeba o tę roślinę odpowiednio zadbać.

Dlaczego roślina jest nazywana wyjątkową?

Maranta jest szczególną rośliną, która w momencie, gdy zapada zmrok zwija swoje listki, a wraz z nastaniem dnia wraca do swojego zwyczajnego wyglądu. Sugeruje się, że w ten sposób roślina chroni się przed utratą ciepła.

Interesującym zjawiskiem jest również gutacja. Polega ona na tym, iż na liściach roślinki pojawiają się kropelki wodnego roztworu wody i soli. Płacząca maranta jest zwiastunem deszczu.

Ponadto mówi się też, iż maranty emitują dobrą energię. Podobno roślina przynosi szczęście oraz dobrze wpływa na nasze samopoczucie, a to wszystko zgodnie z zasadami feng shui.

Jak pielęgnować maranty?

Maranty preferują ciepłe i wilgotne miejsca. Latem koniecznie trzeba codzienne dostarczać roślinie wodę, natomiast zimą wystarczy ją podlewać dwa razy w tygodniu. Najlepiej ustawić donicę na podstawce wypełnionej wodą i kamieniami.

Rośliny te najlepiej rosną w miejscach półcienistych. Latem mogą być ustawione w całkowitym cieniu, jednak zimą potrzebują nieco jaśniejszego miejsca. Dodatkowo należy pamiętać, że maranty nie lubią przeciągów.

Nawozi się je od kwietnia do września w dwutygodniowych odstępach. Zaleca się, aby stężenie roztworu było o połowę mniejsze niż dawka zalecana przez producenta.

Przypomnij sobie: WAŻNA ZMIANA W OZNACZENIACH PRODUKTÓW W SKLEPACH. JAK ODCZYTAĆ TERAZ PRAWIDŁOWO DATĘ PRZYDATNOŚCI DO SPOŻYCIA

Jak informował portal "Życie": PLAMY PO KOSMETYKACH DA SIĘ USUNĄĆ. TE PROSTE, DOMOWE TRIKI POWINIEN ZNAĆ KAŻDY

Portal "Życie" pisał również: W 2020 ROKU BĘDZIE TYLKO SIEDEM NIEDZIEL HANDLOWYCH. KIEDY MOŻESZ ZROBIĆ ZAKUPY