Plamy stanowią prawdziwy problem dla wielu osób. Często zdarza się tak, że nasze ulubione ubranie zostanie przez przypadek lub pośpiech nieumyślnie naznaczone. Niestety, w sposób niestetyczny.

Najtrudniejsze do usunięcia są plamy z kosmetyków. Szminka, podkład czy antyperspirant pozostawiają ślady, których nie łatwo się pozbyć. Wówczas albo decydujemy sie na pranie chemiczne bądź w najgorszym wypadku pozbywamy się zabrudzonej rzeczy.

Okazuje się, że wcale nie trzeba podejmować aż tak dramatycznych decyzji, a ulubione ubranie można odzyskać stosując kilka spradzonych, domowych sposobów.

Jak skutecznie pozbyć się plam?

Najważniejsze jest to, aby plamy usuwać bardzo szybko. Nie należy czekać aż wyschną, gdyż wówczas szanse na odzyskanie ubrania są nikłe.

ŚLADY PO ANTYPERSPIRANCIE

Białe ślady na bawełnianych ubraniach najlepiej od razu ręcznie wyprać w letniej wodzie z dodatkiem amoniaku. Amoniak można też zastąpić solą bądź chusteczką zwilżoną wodą i spirytusem.

Dobrym sposobem jest także zaaplikowanie na plamę mieszanki sody oczyszczonej i wody utlenionej. Skuteczne jest też pranie ubrania w roztworze wody i octu – w stosunku cztery łyżeczki octu na 3 litry wody.

PLAMy PO KREDCE DO OCZU I TUSZU DO RZĘS

Takie zabrudzenie można bardzo szybko usunąć przy użyciu roztworu wody i amoniaku. Z kolei ślady po tuszu do rzęs można wywabić stosując odrobinę gliceryny bądź kwasu octowego. Niezawodny może być także płyn do demakijażu.

W przypadku, gdy plama przyschnie warto wtedy zamoczyć ją na całą noc w wodzie z detergentem i następnego dnia wyprać.

ŚLADY PO FARBIE DO WŁOSÓW

Plamy z farby do włosów są zdecydowanie najtrudniejsze do usunięcia. Takie ślady można potraktować roztworem z wody i spirytusu, jednak nawet taka mieszanka nie da stu procentowej pewności na to, iż plama zniknie.

Z kolei, jeśli białe ubrania zostaną zabrudzone farbą warto zastosować wybielacz.

PLAMY PO SZMINCE

Tłuste plamy po szmince najlepiej od razu spóbować usunąć przy użyciu ciepłej wody. Dodatkowo można też użyć płynu do mycia naczyń lub szamponu. Wówczas należy wylać odrobinę detergentu na plamę i przyłożyć do niego kawałek papieru. Następnie trzeba ubranie normalnie wyprać.

Okazuje się, że skuteczny może być także lakier do włosów. Plamę należy nim spryskać, a następnie ubranie włożyć do pralki.

Zaschnięte plamy ze szminki można potraktować olejkiem eukaliptusowym. Kilka kropel powinno skutecznie wywabić plamy.

ŚLADY LAKIERU DO PAZNOKCI

Nie ma skuteczniejszego sposobu na pozbycie się lakieru do paznokci niż zastosowanie zwykłego zmywacza. Taki trik jest również niezwodny w przypadku plam na ubranaich. Opórcz tego sprawdzonym sposobem jest też użycie lakieru do włosów.

PLAMY PO PODKŁADZIE

Plam po fluidach bardzo łatwo można się pozbyć przy użyciu płynu do mycia naczyń lub szamponu. Zanim jednak zastosujemy detergent warto chusteczką zebrać nadmiar produktu z ubrania, w taki sposób, by nie wetrzeć go w tkaninę.

Można również użyć pianki do golenia. Nałożona na plamę i pozostawiona na 15 minut powinna wywabić zabrudzenie.

Warto sobie przypomnieć...OTO BANALNIE PROSTY SPOSÓB NA PIĘKNIE PACHNĄCE UBRANIA

Portal "Życie" pisał: CZY ZNACIE TE SZTUCZKI ZE SODĄ OCZYSZCZONĄ

Informował również...NIEZAWODNY SPOSÓB NA GŁADKIE STOPY. WYSTARCZY SIĘGNĄĆ DO LODÓWKI