1 stycznia 2020 roku weszły w życie obostrzenia zakazu handlu. W 2020 roku będzie on obowiązywał we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu. Handlowe będą przede wszystkim niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia oraz Wielkanoc.

Niedziele handlowe 2020:

  • 26 stycznia,
  • 5 kwietnia,
  • 26 kwietnia,
  • 28 czerwca,
  • 30 sierpnia,
  • 13 grudnia,
  • 20 grudnia.

To kolejny etap wprowadzania ustawy ograniczającej handel w niedziele. Pierwsze ograniczenia weszły w życie 1 marca 2018 roku. W 2018 roku sklepy były otwarte w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Z kolei w ubiegłym roku tylko ostatnia niedziela miesiąca była niedzielą handlową.

W 2020 roku handlowe będą wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu. Wśród nich znajdują się dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz jedna niedziela przed Wielkanocą. Pozostałe niedziele handlowe to ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Warto przypomnieć, że zakaz handlu nie obejmuje wszystkich sklepów. Otwarte mogą być te placówki, w których za ladą staną sami właściciele.

Zakaz handlu ma również wiele wyjątków. Zakupy bez ograniczeń można robić w aptekach, lecznicach dla zwierząt, hurtowniach rolno-spożywczych oraz na terenie jednostek więziennych.

Ponadto zakaz handlu nie obejmuje także piekarni, cukierni, lodziarni, stacji paliw oraz kwiaciarni w przypadku handlu przycmentarnego. W niedziele bez ograniczeń możemy robić zakupy na dworcach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, z biletami komunikacji miejskiej czy z kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, a także w placówkach pocztowych.

To właśnie możliwość otwarcia placówki pocztowej w niehandlowe niedziele często wykorzystują popularne sieci (np. Żabka czy ABC) do obchodzenia zakazu handlu i realizowania swoich usług także w niedziele.

Wystarczy, że sklep podpisze umowę o przekazywaniu paczek z firmą kurierską, by bez problemu mógł prowadzić sprzedaż również w niedziele bez handlu.

Na portalu "Życie" dowiesz się również... UJAWNIONO KOLEJNE WYSOKOŚCI STAWEK ZA PRĄD. W NIEKTÓRYCH PRZYPADKACH ZAPŁACIMY PODWÓJNIE

Warto sobie przypomnieć... TERAZ ZA ZAKUPY ZAPŁACIMY W ZUPEŁNIE NOWY SPOSÓB. POPULARNY MARKET WPROWADZA INNOWACYJNĄ USŁUGĘ

Portal "Życie" informował także o... NIESAMOWITA REAKCJA MAŁEGO CHŁOPCA. MAMA ZABRAŁA GO NA PIERWSZE W ŻYCIU ŚWIĄTECZNE ZAKUPY [WIDEO]