Storczyki wbrew pozorom wcale nie są trudne w uprawie. Jak prawidłowo o nie dbać i jak je przesadzać?

Uprawa storczyków w domu

Ważne jest, by wybrać dobrze oświetlone miejsce w domu. Światło powinno być rozproszone.

W przypadku uprawy storczyka na parapecie należałoby wybrać wschodnie okno, zaś latem uważać, by nie wystawiać go na bezpośrednie, ostre promienie słoneczne.

W zależności od gatunku storczyk potrzebuje wilgotności powietrza od 60% do nawet 80%. Można ją uzyskać, stawiając w pobliżu rośliny nawilżacz.

Powinno się podlewać orchidee dość rzadko, lecz obficie – wstawić storczyki do wanny co 7-10 dni i mocno podlać wodą o temperaturze pokojowej. Odczekać, aż nadmiar wody wycieknie z doniczek, i ponownie odstawić rośliny na swoje miejsce. Należy pamiętać, by woda była miękka.

Storczyki lubią temperatury wynoszące ok. 24 stopnie w cieplejszym okresie, zaś w zimniejszym – ok. 18 stopni.

Przesadzanie storczyków

Przesadzanie storczyka powinno się odbywać wiosną, gdy roślina nie kwitnie. Należy je przesadzać na sucho, co około 2-3 lata.

Podczas zmiany doniczki można przejrzeć korzenie i usunąć te, które tego wymagają. Storczyki nie przepadają za częstym przesadzaniem, dlatego nie powinno się odbywać częściej niż to wymagane.

Jedynie w sytuacji, gdy storczyk podlewany jest twardą wodą, powinno się przesadzać go co roku.

Przesadzanie orchidei Phalaenopsis jest dość łatwe – wystarczy wyjąć storczyka z osłonki, złapać jedną ręką korzenie rośliny i drugą możliwie jak najbardziej oczyścić je ze starego podłoża. Następnie sekatorem odciąć suche korzenie, zostawiając wszystkie te, które są w dobrym stanie.

Później umyć oraz wytrzeć doniczkę (jeśli korzenie rośliny mieszczą się w środku, nie ma konieczności zmiany). Włożyć roślinę do środka i ułożyć korzenie tak, by miały jeszcze przestrzeń. Powoli podsypywać specjalne podłoże do orchidei zmieszane z keramzytem.

Ważne, by podłoże dla storczyków było dobrze przepuszczalne. Później postawić roślinę w miejscu, w którym stała poprzednio.

W przypadku storczyków Dendrobium należy wykonać te same czynności z pominięciem usuwania starych pseudobulw, ponieważ magazynują one substancje odżywcze. Te orchidee przepadają za dobowymi wahaniami temperatur, można wystawić je na zewnątrz, pamiętając o tym, by były osłonięte od wiatru.

Przypomnij sobie o… MĘCZY CIĘ PROBLEM UCIĄŻLIWYCH PLAM NA DREWNIANYCH MEBLACH? SĄ NA TO NIEZAWODNE SPOSOBY, JAKIE

Jak informował portal Życie: CHCESZ JAK NAJDŁUŻEJ CIESZYĆ SIĘ SPRAWNĄ PRALKĄ? WYSTARCZY, ŻE ZASTOSUJESZ SIĘ DO KILKU ZASAD

Portal Życie pisał również o… NIE MASZ KARNISZA, A CHCESZ CIESZYĆ SIĘ PIĘKNYMI FIRANAMI? SĄ NA TO SPOSOBY, JAKIE