Jednym z najczęściej eksploatowanych urządzeń w gospodarstwie domowym jest pralka. Aby służyło nam jak najdłużej, trzeba o nie odpowiednio dbać. Co należy robić by cieszyć się sprawną pralką przez lata? Oto kilka sposobów:

Systematyczne czyszczenie

To normalne, że często czyścisz ekspres do kawy, filtry zmywarki czy piekarnik. Dlaczego wiec nie dbasz o czystość pralki? Pralka jak każde inne urządzenie domowe wymaga systematycznego czyszczenia. Aby je wykonać należy sięgnąć po odpowiednie środki, które można zakupić w sklepie.

Jeżeli nie chcemy korzystać ze sklepowych produktów, możemy wyczyścić sprzęt domowymi sposobami. Najlepiej sprawdzi się soda i ocet. Więcej o czyszczeniu pralki pisaliśmy tutaj.

Za mocne wirowanie

Co ciekawe, na żywotność pralki ma także wpływ to, jaki program wirowania wybieramy. Zbyt intensywne wirowania doprowadza do zużywania się takich części pralki jak amortyzatory czy łożyska. Aby pralka służyła nam jak najdłużej, najlepiej jest ustawić wirowanie na poziomie 800.

Niewłaściwe ustawienie pralki

Źle wypoziomowana i ustawiona pralka zużywa się szybciej. Podczas prania urządzenie przemieszcza się, co wpływa na szybsze zużycie się przeciążonych części pralki, dlatego też warto raz na jakiś czas sprawdzić jej ustawienia.

Za dużo środków piorących

Zbyt duża ilość detergentu to dla pralki prawdziwy problem. Im więcej proszku, tym cięższe jest jego usuniecie. Jeżeli pralka nie zdoła spłukać wszystkiego, pozostałe kawałki detergentu osiadać będą na częściach pralki i „oblepiać” je, co spowoduje ich uszkodzenie.

Pełne kieszenie

Przed każdym praniem należy dokładnie sprawdzić kieszenie. Zalegające w nich chusteczki higieniczne, czy paragony, mogą zapychać filtry pralki. Warto wspomnieć także o innych rzeczach takich jak np. monety czy klucze, które podczas prania mogą uszkodzić bęben pralki.

Przypomnij sobie o… JAK POZBYĆ SIĘ NIEPRZYJEMNEGO ZAPACHU Z LODÓWKI RAZ NA ZAWSZE? WYSTARCZY COŚ, CO KAŻDY MA W DOMU

Jak informował portal Życie: CO SIĘ STANIE, GDY POLEJESZ PLAMĘ SOKIEM Z CYTRYNY? EFEKTY SĄ ZDUMIEWAJĄCE