Grubosz nazywany jest inaczej drzewkiem szczęścia. To roślina, która zyskała w Polsce dużą popularność.

By móc cieszyć się pięknym wyglądem drzewka szczęścia, należy pamiętać o zasadach pielęgnacji tej zielonej rośliny. Co zrobić, by zawsze był zadbany?

Grubosz to roślina z rodzaju Crassula, który ma aż 209 różnych gatunków. Zazwyczaj rośliny te są formowane na kształt drzewek bonsai.

Te drzewka szczęścia należą do sukulentów – w swoich grubych liściach oraz łodygach gromadzą wodę. W domowej hodowli możemy uzyskać nawet metrowe okazy.

Najpopularniejszą odmianą tej rośliny jest grubosz jajowaty, o owalnych liściach. Rośnie bardzo wolno, zaledwie o kilka centymetrów na rok.

Choć grubosz jest łatwy w pielęgnacji, nie każde mieszkanie nadaje się na jego uprawę – nawet przy przeniesieniu z jednego do drugiego mieszkania może się zmarnować.

Jak dbać o grubosza?

Grubosz to niewymagająca roślina – zadowoli się każdymi warunkami. Warto jednak znać kilka podstawowych zasad pielęgnacji drzewka szczęścia.

Należy pamiętać, by nie podlewać go zbyt często i zbyt mocno – lepiej jedynie wtedy, gdy ziemia będzie przesuszona. W innym wypadku grubosz może zgnić.

Trzeba znaleźć roślinie dobrze oświetlone miejsce, jednak nie powinno się wystawiać jej na ostre słońce. W okresie wiosenno-letnim można stosować specjalne nawozy.

Przesadzanie nie powinno być zbyt częste – tylko wtedy, gdy korzenie będą zbyt duże, by zmieścić się w doniczce. Z racji tego, że grubosze mają z natury małe korzenie, powinno się je przesadzać rzadko.

Co jakiś czas powinno się dosypać nowej ziemi na wierzch doniczki w przypadku starszych drzewek szczęścia. W najcieplejszych miesiącach grubosz może rozwijać się na podwórku lub w ogrodzie, na zimniejszy okres należy zabrać go z powrotem do domu – najlepiej tam, gdzie będzie chłodno i jasno.

Nie powinno się stawiać drzewka szczęścia blisko kaloryfera. Można go przycinać i formować różne kształty.

Przypomnij sobie o… KTO BY POMYŚLAŁ, JAKI EFEKT MOŻNA UZYSKAĆ WKŁADAJĄC KAWAŁEK RURY OPLECIONEJ SIATKĄ DO DONICZKI. TO NIESAMOWITE

Jak informował portal Życie: CHCESZ DŁUŻEJ CIESZYĆ SIĘ SWOIMI UBRANIAMI? JEST NA TO SKUTECZNY SPOSÓB. WYSTARCZY, ŻE ZROBISZ JEDNĄ BANALNIE PROSTĄ RZECZ

Portal Życie pisał również o… NAJSKUTECZNIEJSZE SPOSOBY NA CZYSZCZENIE ŻELAZKA. CO ZROBIĆ, BY PODCZAS PRASOWANIA NIE NISZCZYĆ UBRAŃ