Czyste żelazko to podstawa przy prasowaniu ubrań – w innym przypadku możemy pobrudzić dopiero co wyprane rzeczy lub, co gorsza, zniszczyć je. W innym wypadku będziemy musieli poświęcić sporo czasu na doprowadzenie ubrań do ładu.

Grunt to regularność – trzeba cyklicznie powtarzać czyszczenie. Jak usunąć brud znajdujący się na stopce żelazka oraz w jego wnętrzu, który może sprawić nam wiele problemów?

Domowe sposoby na czyszczenie żelazka

To tańsza alternatywa dla sklepowych preparatów, które bywają trudno dostępne i niekiedy dość drogie. Wszystko, co trzeba mieć, to sól, ocet, patyczki higieniczne do czyszczenia uszu, gazeta oraz woda destylowana.

Sposobów jest kilka – warto przetestować je i zobaczyć, co sprawdza się najlepiej.

Umycie żelazka octem

To banalnie prosta metoda. Należy lekko rozgrzać żelazko, a następnie umyć je szmatką nasączoną octem.

Trzeba pamiętać o wyłączeniu sprzętu z prądu. Jeśli sam ocet nie poradzi sobie z większym zanieczyszczeniem, można dodać do niego odrobinę sody oczyszczonej.

Czyszczenie octem, solą i wodą destylowaną

Wystarczy przygotować roztwór z soli i octu w proporcji 1:1. Przelać go do naczynia i podgrzać. Nie dopuścić do zagotowania, w ciepłym roztworze zanurzyć ścierkę.

Później tak zmoczoną szmatką wyczyścić żelazko. Gdy uporamy się z osadem, umyć płytę żelazka wodą destylowaną.

Gazeta i sól

Rozłożyć kawałek gazety na płaskiej powierzchni, np. desce do prasowania, rozrzucić na niej sól i prasować ją. Zakończyć czyszczenie, gdy osad zniknie.

Ocet z wodą

W ten sposób można wyczyścić zbiornik na wodę w żelazku. Należy przygotować roztwór z wody oraz octu w proporcji 1:1, wlać do zbiornika i włączyć żelazko.

Gdy całość wyparuje, wykonać tę samą czynność, lecz tym razem samą wodą. Co istotne, nie należy prasować przed dokładnym pozbyciem się octu – inaczej możemy poniszczyć ubrania lub, co gorsza, zniszczyć żelazko.

Gotowe preparaty

Jeśli żaden z tych sposobów nie zda egzaminu, np. gdy zabrudzenia będą zbyt duże – nie bójmy się sięgać po sklepowe środki czyszczące. Dostępne są z reguły w płynie lub ściereczkach.

Warto pamiętać, by nie stosować sody oczyszczonej przy teflonowym żelazku, ponieważ może ona uszkodzić strukturę sprzętu.

Przypomnij sobie o… KTO BY POMYŚLAŁ, JAKI EFEKT MOŻNA UZYSKAĆ WKŁADAJĄC KAWAŁEK RURY OPLECIONEJ SIATKĄ DO DONICZKI. TO NIESAMOWITE

Jak informował portal Życie: CHCESZ DŁUŻEJ CIESZYĆ SIĘ SWOIMI UBRANIAMI? JEST NA TO SKUTECZNY SPOSÓB. WYSTARCZY, ŻE ZROBISZ JEDNĄ BANALNIE PROSTĄ RZECZ

Portal Życie pisał również o… TO NAPRAWDĘ DZIAŁA! DZIĘKI TYM PROSTYM SPOSOBOM POZBĘDZIESZ SIĘ MUSZEK OWOCÓWEK NA DOBRE