Jesienne aura sprzyja przeziębieniom. Doskonale wiemy jak może dać się nam we znaki. I choć uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, nie pójdziemy przecież z zakatarzonym nosem do lekarza. Zobacz jak możesz pomóc sobie w domu.

Najczęstsze objawy przeziębienia to katar, ból gardła i głowy, osłabienie. Przyczyną przeziębienia jest zwykle wychłodzenie organizmu na skutek zmiany pogody lub przemoknięcia. Mówi się, że nieleczony katar trwa siedem dni, leczony – tylko tydzień. Są jednak metody na złagodzenie nieprzyjemnych objawów.

Najbardziej znanymi metodami jest stosowanie produktów posiadających właściwości rozgrzewające, zawierających duże ilości wit. C. Część z nich to naturalne antybiotyki. Skuteczne są zatem: imbir, czosnek, miód, cytryna, sok z czarnego bzu, lipa czy cebula. Pomóc może nam również sauna albo gorąca kąpiel.

Imbir – ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Warto zatem stosować go w kuchni nie tylko, gdy bierze nas przeziębienie. W sytuacji jednak gdy czujemy pierwsze objawy choroby, warto dodać suszony korzeń imbiru do herbaty, ma działanie wysuszające.

Czosnek – ten znany od wieków naturalny antybiotyk, zawiera allicynę i tiosulfinat. Wpływają one bezpośrednio na osłabienie wirusów. Dzienna dawka to minimum 2-3 ząbki. Możemy je dodać do kanapki czy sałatki, a z pewnością wspomoże nas organizm w walce z chorobą.

Miód – szczególnie lipowy, działa antybakteryjnie, przeciwkaszlowo i przeciwgorączkowo. Działa też napotnie. Należy jednak pamiętać, żeby nie dodawać go do gorącej herbaty. Wysoka temperatura zabija jego właściwości.

Cytryna – jest szczególnie ważna ze względu na fakt, że zawiera duże ilości witaminy C, ma też właściwości antyseptyczne. Wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.

Sok z czarnego bzu – zarówno kwiaty, jak i owoce czarnego bzu mają działanie napotne. Owoce działają też moczopędnie. Zawierają dużą ilość witaminy C, która przy walce z przeziębieniem jest niezbędna. Znajduje się w nich również prowitamina A, wapń, potas, sód i żelazo.

Lipa – zawiera substancji prozdrowotnych. Flawonoidy, fitosterole, śluzy, garbniki, witaminę C i PP. Ma działanie napotne, a dzięki zawartych w niej związkach śluzowych, działa osłaniająco, powlekająco i zmiękczająco.

Cebula – jest bogata w substancje bakteriobójcze i witaminę C. Dzięki temu stosowana na przeziębienie przynosi ulgę. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie syropu z cebuli, który ma właściwości wykrztuśne.

Na rynku farmaceutycznym możemy znaleźć niezliczoną ilość lekarstw na przeziębienie. Bądźmy jednak ostrożni w ich stosowaniu. Wiele z nich ma działanie przeciwgorączkowe. Pamiętajmy, że gorączka jest naturalną formą obrony organizmu przed chorobą. Jeśli nie jest zbyt wysoka, pozwólmy naszemu ciału zwalczyć infekcję. Dzięki temu odporność na kolejne będzie dużo większa.

O naturalnych metodach leczenia pisaliśmy też tutaj: 4 POPULARNE ZIOŁA, KTÓRE SKUTECZNIE CHRONIĄ PRZED DEPRESJĄ, LĘKIEM I CHOROBĄ ALZHEIMERA..CZYTAMY

Warto o tym wiedzieć: NATYCHMIAST ODINSTALUJ TE APLIKACJE – MOGĄ BYĆ SZKODLIWE DLA TWOJEGO SMARTFONA!

Widziałeś już?: PIOTR RUBIK JUŻ TAK NIE WYGLĄDA! SŁYNNA FRYZURA TO JUŻ PRZESZŁOŚĆ!