Tomasz Komenda złożył wniosek. Domaga się od państwa miliony złotych

Po ponad roku od uniewinnienia, Tomasz Komenda (43 l.) zaczyna sądową batalię o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Chwilę przed 12.00 do wrocławskiego sądu trafił w tej sprawie wniosek. Komenda za krzywdy i bezpodstawne więzienie domaga się państwa ponad 18 mln zł !

Jeśli sąd przychyli się w całości do tego roszczenia, będzie to najwyższe odszkodowanie w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości.

.

18 milionów złotych zadośćuczynienia i 811 500 tys. zł odszkodowania – tyle domaga się Komenda. – Nie da się porównać tej krzywdy z niczym innym – powiedział chwilę po złożeniu wniosku pełnomocnik Komendy, mecenas Zbigniew Ćwiąkalski (69 l.). 18 milionów złotych to kwota jakiej Komenda domaga się za krzywdy fizyczne i psychiczne, których doznał podczas 18 lat bezprawnej odsiadki.

– Pan Tomasz spędził 18 najlepszych lat życia w więzieniu. Nigdy nie pozwolono mu wyjść na przepustkę, nie pozwalano na widzenia – podkreśla były minister sprawiedliwości i dodaje: – Kwota zadośćuczynienie to utracone zarobki przez ten czas.

Jednocześnie, Komenda i jego pełnomocnik wnioskują o przeniesienie sprawy poza obszar apelacji wrocławskiej. – Pan Tomasz ma cały czas złe wspomnienia z tym miejscem – przyznaje adwokat pokazując na budynek sądu okręgowego we Wrocławiu.

Sam Komenda komentować sprawy nie chciał. – Za trzy dni zaczynają się święta. Tym się cieszmy – uciął pytania o to jak mu się żyje na wolności. Wielkanoc spędzi w gronie najbliższych.

Przypomnijmy: Tomasz Komenda został niesłusznie oskarżony i skazany na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo Małgosi Kwiatkowskiej (†15 l.) na dyskotece w Miłoszycach. Po 18 latach okazało się, że był niewinny.

Zdaniem prokuratury za brutalnym gwałtem i mordem do którego doszło z 31 grudnia 1996 na 1 stycznia 1997 roku stał Ireneusz M. i Norbert B. Ich proces rozpocznie się wkrótce przed wrocławskim sądem okręgowym.

.

.

.

Źródło: fakt.pl

Share