Wielkimi krokami zbliża się Wielka Sobota, dzień, w którym Polacy tradycyjnie święcą swoje pokarmy wielkanocne. Koszyczek ze święconką to nie tylko zwyczaj, ale przede wszystkim symbolika, która ma głębokie znaczenie religijne. Czym powinien się wyróżniać tradycyjny koszyczek, a czego lepiej w nim nie umieszczać?


Historia święcenia pokarmów


Praktyka święcenia pokarmów ma bogatą historię w Polsce. Jeszcze przed latami 40. ubiegłego wieku, zwyczaj ten był zarezerwowany głównie dla zamożnych rodzin. Dopiero później, szczególnie na Kaszubach i Śląsku, stał się popularny także wśród szerszych kręgów społecznych, informuje Interia.


Znaczenie symboli w koszyczku


Tradycyjny koszyczek wielkanocny powinien zawierać symbole związane z Wielkanocą oraz głęboko zakorzenioną w kulturze polskiej symbolikę pokarmów. Oto, co powinno znaleźć się w każdej święconce:

  • Baranek z masła lub cukru - symbol Chrystusa Zmartwychwstałego.

  • Jajka w różnych formach - symbole nowego życia i zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.

  • Chlebek - symbol Ciała Jezusa Chrystusa i godności człowieka.

  • Wędliny i kiełbasa - symbol dobrobytu i obfitości.

  • Sól i pieprz - oczyszczenie, ochrona przed zepsuciem i symbol gorzkich ziół.

  • Chrzan - symbol witalności.

  • Ciasto (np. babka) - symbol ludzkiej pracy i osłoda po okresie postu.

  • Ser - symbol związku człowieka ze zwierzętami i naturą.

  • Woda (rzadziej używana) - oczyszczenie z win i grzechów.

Czego należy unikać?


W koszyczku nie powinny znaleźć się alkohol, inne używki, rzeczy użytkowe, zabawki ani inne przedmioty niezwiązane z tradycją święcenia pokarmów. Należy także pamiętać, że zajączki czy inne świeckie symbole nie mają miejsca w koszyczku wielkanocnym.


Choć z biegiem lat tradycje mogą ewoluować, warto zachować esencję tradycji, która ma głębokie korzenie i religijne znaczenie dla wielu Polaków. Święcenie pokarmów to nie tylko akt wiary, ale także okazja do refleksji i wspólnoty rodzinnej w wyjątkowym czasie Wielkanocy.


To też może cię zainteresować: Z życia wzięte. "Nie mówiąc nic swojej żonie, zaprosił matkę do domu, by popilnowała wnuczkę": Wtedy zaczął się koszmar


Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Kwiecień pełen niespodzianek dla wybranych znaków zodiaku. Szykuje się rewolucja