Jak podaje portal „Deccoria”, sezon największej aktywności kleszczy trwa. Aby paść ich ofiarą nie musimy wcale iść do lasu, czy na łąkę. Kleszcze znajdziemy zarówno na obszarach wiejskich, jak i w centrach wielkich miast. Przenoszą wiele groźnych dla naszego zdrowia, a nawet życia, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić.

Naturalna ochrona przed kleszczami

W sklepach i aptekach znajdziemy wiele produktów chemicznych na kleszcze, których możemy użyć w naszych ogrodach. Niestety niszczą one nie tylko kleszcze, ale także pożyteczne dla naszego ogródka owady. Na szczęście istnieją rośliny, które skutecznie odstraszą kleszcze.

Jedną z roślin działających odstraszająco na kleszcze, jest wrotycz pospolita. Wydziela ona bardzo intensywny zapach, przypominający kamforę, który odstraszy nie tylko kleszcze, ale także muchy i komary. Dodatkowo możemy przygotować z niej odwar, który pomoże zwalczyć mszyce, mrówki oraz stonkę ziemniaczaną. Po jakie rośliny jeszcze możemy sięgnąć?

Tatarak zwyczajny, chrzan pospolity

Olejek eteryczny zawarty w tataraku zwyczajnym, zawiera 82 % azaronu, a więc substancji, która niszczy kleszcze i komary, pozostając bezpieczną dla ludzi (w tym także dzieci). Możemy samodzielnie przyrządzić z rośliny odwar, którym następnie spryskamy trawniki i drzewa. Możemy także skorzystać z dostępnego w sklepach gotowego proszku.

Innym wywarem, jaki możemy zastosować do walki z kleszczami jest ten, przygotowany z chrzanu pospolitego. Zastosowanie go nie tylko odstrasza kleszcze, ale także je zabija.

Kocimiętka, clematis

Kłosy kocimiętki o drobnych niebieskich kwiatach, wydzielają delikatny zapach, przypominający cytrynę, za którym nie przepadają ani kleszcze, ani komary. Zasadzenie jej w ogrodzie pozwoli uniknąć nam pojawienia się niechcianych gości, jakimi są kleszcze.

Pixabay

Możemy również zastosować odwar z clematis, który jest trujący zarówno dla kleszczy, jak i komarów. Wystarczy zalać świeże kwiaty gorącą wodą (w proporcjach 1:1) i odstawiamy na około 2 godziny. Odwarem spryskujemy trawniki i krzewy.

Pixabay

Płyn odstraszający kleszcze

W przypadku ugryzień kleszcze, najważniejsze jest zapobieganie im. Możemy to osiągnąć przygotowując w domowych warunkach naturalny płyn, który odstraszy kleszcze. Jak go przygotować? Przepis jest naprawdę prosty!

Do jego przygotowania potrzebne będą:

1 łyżka miąższu aloesu

20 kropli olejku różanego
2 łyżki oleju roślinnego
20 kropli olejku lawendowego.

Każdy z wymienionych składników wlewamy do butelki lub słoika i dość energicznie potrząsamy. Tak przygotowanym płynem smarujemy odsłonięte części ciała. Chronić możemy się również za pomocą czosnku. Po jego zjedzeniu, nasza skóra wydziela jeszcze przez dłuższy czas jego zapach. My go nie wyczuwamy, ale kleszcze go czują.

Pixabay

A jak wy chronicie się przed kleszczami?

To też może cię zainteresować: Te proste domowe sposoby pomogą poradzić sobie z mrówkami

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Znane od pokoleń metody na idealne kotlety mielone. Każda pani domu powinna je mieć w małym palcu

O tym się mówi: Małopolska: ogromny wzrost zachorowań na COVID-19 w województwie. Jakie są najnowsze dane