Bukszpan to piękna roślina, która zdobi ogrody wielu osób. Jednak zagraża jej dość niebezpieczny szkodnik. Mowa tutaj o ćmie bukszpanowej. Jak poradzić sobie z owadem, jeśli upodoba sobie właśnie nasz ogród?

Owad, który poważnie zagraża naszej roślinie

Bukszpan jest krzewem liściastym, który zachowuje zielony kolor przez cały rok. To właśnie dzięki jego pięknym liściom możliwe jest formowanie z niego niesamowitych rzeźb czy też pięknych żywopłotów. Roślina ta z powodzeniem nadaje się do ozdobienia każdego ogrodu.

Jak się jednak okazuje, bukszpan ma w przyrodzie poważnego rywala. Jest to ćma bukszpanowa, która pojawiła się na terenie Europy w 2006 roku. Szkodnik ten bardzo zagraża bukszpanowi. Larwy tego motyla żerują bowiem na liściach bukszpanu i powodują obumarcie rośliny w wyniku wielu uszkodzeń jakich dokonują.

Jak informuje portal straczkowscy.pl dorosły osobnik tego owada przeważnie jest koloru białego z brązowymi elementami pokrywającymi skrzydła. Nierzadko można również spotkać osobniki brązowe, które mają białe plamy lub też ich skrzydła połyskują na fioletowo.

Ćmy żerują w naszym kraju od kwietnia nawet do października! Larwy ćmy bukszpanowej są po wykluciu z jaja zielone, jednak stopniowo zmieniają swój kolor na brązowy, a ich głowa ma kolor czarny.

Jak uratować bukszpan?

Jak się okazuje, najskuteczniejszym sposobem zwalczania tego gatunku owada jest oczywiście profilaktyka. Najlepiej więc zaopatrzyć się w pułapki na ćmy bukszpanowe.

Tego rodzaju pułapki wyposażone w dyspensery feromonowe możemy umieszczać w okolicach bukszpanów już w marcu, aż do końca jesieni. Jeśli ćma złapie się w taką pułapkę nie może już z niej wyjść i dzięki temu przerwany zostanie jej cykl życiowy.

Młode larwy możemy także usuwać mechanicznie, po prostu zbierając je z rośliny. Można w tym celu zastosować także mycie bukszpanu silnym strumieniem wody, jednak w taki sposób, aby nie uszkodzić przy tym rośliny.

W walce z larwami ćmy bukszpanowej pomocne mogą okazać się także specjalne preparaty zabijające te owady, szczególną uwagę należy tutaj zwrócić na biologiczne środki z bakteriami, które są w pełni bezpieczne dla rośliny oraz ludzi.

Jak informował portal „Życie”: BOHATERSKI PIES, KTÓRY PRZEZ KILKA DNI CZUWAŁ PRZY SWOIM ZAGINIONYM 83-LETNIM WŁAŚCICIELU. JAK SKOŃCZYŁA SIĘ TA HISTORIA

Przypomnij sobie: PIWONIA KRZEWIASTA OZDOBI KAŻDY OGRÓD. JAK WŁAŚCIWIE JĄ PIELĘGNOWAĆ, ŻEBY ZACHWYCAŁA PRZEZ LATA

Portal „Życie” pisał również: DOMOWE SPOSOBY NA USUNIĘCIE PRZEBARWIEŃ Z PLASTIKU. MEBLE OGRODOWE I INNE PRZEDMIOTY BĘDĄ LŚNIŁY JAK NOWE, WYSTARCZY KILKA PROSTYCH SKŁADNIKÓW