Od stycznia zrobimy zakupy tylko w 7 niedziel! Sprawdź dokładne daty!

Na ograniczenia handlu w niedzielę narzekają nie tylko klienci, ale i sami przedsiębiorcy. Prawo obowiązuje od marca 2018 roku i jest wciąż zaostrzane. W 2020 roku będzie tylko 7 niedziel handlowych.

30 stycznia 2018 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Przepisy weszły w życie z dniem 1 marca 2018 roku i są z każdym rokiem zaostrzane.

1 marca 2018 roku wprowadzono 2 niedziele handlowe w miesiącu – pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W sumie było to 29 niedziel handlowych. W 2019 roku zakupy możemy robić w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2020 roku przepisy będą jeszcze bardziej zaostrzone – sklepy będą otwarte przez maksymalnie 7 niedziel w ciągu całego roku.

Zobacz także: CO ZA ZASKOCZENIE! RYDZYK OPOWIEDZIAŁ O KULISACH OTRZYMANIA AUT OD BEZDOMNEGO!

W przypadku, gdy niedziela handlowa wypadnie w święto wolne od pracy – sklepy będą także zamknięte.

Przewidziano także wyjątki od zakazu handlu. Będą to: jedna niedziela bezpośrednio poprzedzająca Wielkanoc, dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie oraz ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia – jeśli nie będzie świętem wolnym od pracy.

W 2020 roku wprowadzony zostanie całkowity zakaz handlu w niedzielę. Będą jednak obowiązywać pewne wyjątki, zapisane w ustawie:

• 26 stycznia,

• 5 kwietnia,

• 26 kwietnia,

• 28 czerwca,

• 30 sierpnia,

• 13 grudnia,

• 20 grudnia.

Zobacz także: PRZEDZIWNA DECYZJA TVP. TELETURNIEJ KURZAJEWSKIEGO ZNIKA Z ANTENY!

Są również wyjątki, których zakaz handlu w niedzielę nie będzie dotyczył: sklepy internetowe, stacje benzynowe, punkty gastronomiczne, apteki i punkty apteczne oraz sklepy, w których handel jest prowadzony osobiście przez właściciela.

Ograniczenie handlu w niedzielę sprzyja rozwojowi popularności sklepów internetowych.

Kara za złamanie zakazu handlu w niedzielę wynosi od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych. W przypadku nagminnego łamania przepisu karą może być ograniczenie wolności.

Źródło: „party.pl”

Share