Nawet początkujący ogrodnicy dobrze wiedzą, że szkodniki roślin są niekiedy bardzo niebezpieczne dla naszych upraw, a także ciężkie do zwalczenia. Czasami wystarczy jednak garść informacji na ich temat, by mieć świadomość, z czym mamy do czynienia oraz co zrobić, by pozbyć się intruza.

Portal Interia.pl zwraca uwagę na popularnego szkodnika – wełnowca. Jak go rozpoznać, co zrobić, by się go pozbyć i dlaczego może być niebezpieczny? Te odpowiedzi znajdziecie w poniższym artykule.

Wełnowce – co to za szkodniki i jak im przeciwdziałać

Wełnowce są zdecydowanie nieproszonymi gośćmi w ogródku. Wyglądają nieco jak małe kłębki waty, są bardzo małe – mają maksymalnie po kilka milimetrów. Można je znaleźć na roślinach.

Wełnowiec. Źródło: Youtube
Wełnowiec. Źródło: Youtube

Szkodniki te stanowią spore zagrożenie dla naszych ogródków, ponieważ bardzo szybko się rozmnażają i wyrządzają duże szkody. Jeśli nie zauważymy ich w porę – mogą znaleźć się na wszystkich roślinach, a zwalczenie wełnowców nie jest łatwe.

Jeśli zauważymy je dość późno – na łodygach, liściach oraz kwiatach dostrzeżemy ogrom watopodobnych, białych szkodników. Rośliny przestaną rosnąć, liście zaczną usychać i opadać, a w najgorszym wypadku – nasze kwiaty mogą zacząć całkiem umierać.

Najlepiej jest przeciwdziałać wełnowcom niż wypraszać je z ogrodu. Należy pilnować, by rośliny miały zapewnione odpowiednie warunki, co zwiększy ich odporność, nigdy nie zapominać o dobrej pielęgnacji, podlewaniu, nawożeniu czy przesadzaniu roślin, także – a może raczej przede wszystkim – na zimę.

W przypadku nowych roślin – przez miesiąc trzymać je z dala od już posiadanych, w ramach kwarantanny, by zaobserwować, czy nie mają żadnych szkodników lub chorób, którymi mogłyby zarazić resztę hodowli.

Jeśli zauważymy wełnowca, należy czym prędzej pozbyć się widocznych szkodników wacikiem lub szczoteczką, jednak na tyle delikatnie, by nie wyrządzić krzywdy roślinom. Później przemyć je szarym mydłem z wodą lub denaturatem albo 40-procentowym alkoholem z wodą – w tym drugim sposobie wymieszać składniki w proporcji 1:10, można dodać także nieco płynu do mycia naczyń.

Wełnowiec. Źródło: Youtube
Wełnowiec. Źródło: Youtube

Przemycia wymagają łodygi i liście rośliny, a jeden wacik z naszym roztworem powinien być użyty tylko do jednego pociągnięcia po roślinie i wyrzucony, by nie rozprzestrzeniać wełnowca. Jeśli tylko zauważymy kolejne wełnowce – powtarzać usuwanie ich i przemywanie rośliny.

Istnieją także gotowe środki chemiczne, np. Confidor lub Karate Zeon. Po oprysku należy owinąć roślinę foliowym workiem na parę godzin – dzięki temu środek dostanie się wszędzie i zwalczy wełnowce.

Należy szczególnie uważać na następujące rośliny: storczyki, lipkę pokojową, hoję, męczennicę, wilczomlecz lśniący, fikus, gwiazdę betlejemską, kamelię, dracenę i fiołka afrykańskiego. Warto jednak pamiętać, że wełnowce mogą pojawić się na niemal każdej roślinie w naszym domu, na balkonie czy ogrodzie.

Zagrożenie stwarzają także wełnowce korzeniowe, szczególnie chętnie atakujące sukulenty uprawiane w żwirowym podłożu. Gdy tylko zauważymy, że roślina została zaatakowana przez te szkodniki – czym prędzej wyciągnijmy roślinę z doniczki i umyjmy korzenie pod bieżącą wodą, odrobinę osuszmy i przesadźmy roślinę do nowego podłoża (pamiętajmy o oczyszczeniu doniczki). Później podlewać z zastosowaniem gotowych insektycydów.

Przypomnij sobie o… MAŁOPOLSKA: POGODA DALEJ DAJE SIĘ WE ZNAKI. PO WCZORAJSZYCH BURZACH STRAŻACY ZANOTOWALI KILKASET INTERWENCJI

Jak informował portal Życie: NAJBARDZIEJ ZNANY KABARECIARZ W POLSCE ZNALAZŁ SIĘ W NIESAMOWICIE TRUDNEJ SYTUACJI. WAŻNY KAŻDY DZIEŃ, JEST PROŚBA O POMOC

Portal Życie pisał również o… ANDRZEJ DUDA WYRAZIŁ OJCOWSKĄ OPINIĘ O SWOJEJ CÓRCE KINDZE. JEGO SŁOWA ZASKOCZYŁY OPINIĘ PUBLICZNĄ