Sól niewątpliwie jest najbardziej znaną i najpopularniejsza przyprawą na świecie, dodawaną niemal do wszystkiego, oprócz deserów – a i tu znajdzie się wyjątek, czyli słony karmel lub czekolada z solą morską. Choć wiemy, że nie należy z nią przesadzać to niemal wszyscy nie wyobrażamy sobie bez niej życia, ani smacznego posiłku. Wielu z nas nie wie jednak, że sól kuchenna kryje sobie wiele tajemnic i szkodliwe jest mówienie o niej wyłącznie w kategoriach „białej śmierci”.

Gdy białka nie chcą się ubić, a mleko się przypaliło

To trik znany już naszym prababciom. Wystarczy dodać do dobrze schłodzonych i bez odrobiny żółtek białek szczyptę soli, by piana z nich ubiła się znacznie szybciej i była dużo sztywniejsza. Sl uratuje również przypalone mleko – dzięki szczypcie niknie gorycz i posmak spalenizny. Z solą znacznie łatwiej rozetrzeć czosnek na papkę i dodać do potraw. Wtedy dania nie musimy już dodatkowo solić.

Sól świetnie… ostrzy noże! Wystarczy włożyć przedmiot do słabego roztworu soli (3 łyżeczki soli na litr wody) na pół godziny. Potem wystarczy osuszyć nóź i gotowe. Sól świetnie sprawdza się również podczas mycia naczyń, w usuwaniu zacieków i osadów z kawy i herbaty. Wystarczy papką soli z wodą potrzeć zabrudzone miejsca i zostawić na kilka minut, po czym umyć jak zwykle.

Jeśli po sprawieniu ryby, obróbce czosnku czy cebuli na dłoniach został nam brzydki zapach wystarczy mokre dłonie natrzeć drobnoziarnistą solą, po czym umyć wodą z mydłem. Podobnie można zrobić z naczyniami kuchennymi, które brzydko pachną.

Wiele z nas zna trik z testem świeżości jajek. Jeśli do roztworu wody z solą (2 łyżeczki na szklankę) wrzucimy jajka to te, które wypłynęły są nieświeże. Równie dobrze sól sprawdzi się w gotowaniu jajek tak, by skorupki łatwiej odchodziły od białek i nie pękały podczas gotowania.

Sól dobrze sprawdzi się również w przypadku patelni żeliwnej, do której zaczynają przywierać smażone produkty. Wystarczy na dno naczynia wsypać warstwę soli, postawić na ogień, uważając, by sól nie przywarła. Potem patelnię czyścimy ręcznikiem papierowym, myjemy jak zwykle.

Jak informował portal „Życie: PLOTKI O ELŻBIECIE JAWOROWICZ POTWIERDZIŁY SIĘ. GŁÓWNA ZAINTERESOWANA KOMENTUJE MEDIALNE DONIESIENIA

Przypomnij sobie: KRZYSZTOF CUGOWSKI ZNALAZŁ SIĘ W TRUDNEJ SYTUACJI FINANSOWEJ. „ROK, DWA PRZEŻYJĘ BEZ GRANIA, ALE CO DALEJ?”. JEGO EMERYTURA NIE WYSTARCZA NA WIELE

Portal „Życie” pisał również: DO SEJMU WPŁYNĄŁ WNIOSEK O WOTUM ZAUFANIA DLA RZĄDU. PODCZAS WYSTĄPIENIA MATEUSZA MORAWIECKIEGO PADŁY BARDZO OSTRE SŁOWA